Rozpoczęcie pracy w danej firmie wymaga nie tylko pozytywnego przejścia procesu rekrutacyjnego, ale też wykonania i pozytywnego przejścia badań lekarskich, badań wstępnych. Człowiek, który podejmuje pracę musi być zdrowy i zdolny do podjęcia tej pracy. Oczywiście trudno w całym społeczeństwie znaleźć osobę w 100% zdrową.

Jednak większość ludzi w wieku produkcyjnym pracuje. Czy zatem trzeba być zdrowym do podjęcia pracy? Co oznacza, że trzeba być zdrowym? Człowiek, który podejmuje daną pracę musi być w stanie ją wykonywać. Musi podołać temu fizycznie i psychicznie. Temu właśnie służą wstępne badania. Niestety często te badania są bagatelizowane przez samych lekarzy i przez samych kandydatów do pracy.

Mało kto traktuje te badania poważnie

Tymczasem to one mają stanowić pierwsze sito. Badania wstępne do pracy – jakie to są badania? W zdecydowanej większości przypadków te badania to tylko wywiad z lekarzem. Lekarz może zbadać ciśnienie krwi. To nieinwazyjne badanie każdy lekarz jest w stanie przeprowadzić w swoim gabinecie w ciągu dwóch minut. Wynik ciśnienia krwi jest w stanie dać jakąś informację o zdrowiu człowieka. Niektórzy lekarze domagają się również badania krwi oraz moczu.

Większość jednak poprzestaje na ogólnym wywiadzie. W czasie tego wywiadu tak naprawdę wszystko zależy od uczciwości pacjenta. Jeżeli pacjent podejdzie do tego uczciwie i zdradzi lekarzowi wszystkie swoje dolegliwości i dotychczas leczone choroby oraz przebyte zabiegi operacyjne, to lekarz może rzetelnie podejść do swojej pracy i wypisać prawidłową opinię na temat zdrowia pacjenta.

Często jednak pacjenci zatajają coś, bo obawiają się wyniku tej rozmowy. W czasie tego wywiadu pacjent ma obowiązek podać wszystkie swoje choroby przewlekłe, czyli na przykład problemy z tarczycą albo miażdżycę bądź cukrzycę. Wielu pacjentów obawia się, że jeżeli to zrobią to zaprzepaszczą swoją szansę na pracę. Tymczasem uczciwość jest niezwykle istotna.

badania wstępne do pracy

Pociągnięcie do odpowiedzialności lekarza, który wypisze fałszywą opinię jest faktem. Warto zdawać sobie sprawę, że nie powinniśmy podejmować pracy, której fizycznie nie podołamy. Tego typu nierozsądne zachowanie może narazić nas na nieprzyjemności. Zaufajmy lekarzowi i uwierzmy, że to on wie lepiej jakiego rodzaju prace możemy podjąć przy naszym stanie zdrowia.

Pamiętajmy również, że niektóre rodzaje prac wiążą się z koniecznością spełnienia większych oczekiwań zdrowotnych. Chodzi tutaj na przykład o pracę kierowcy albo pracę na wysokości. W tej sytuacji potrzebne są dodatkowe badania, które sprawdzą, czy kandydat rzeczywiście się do tego typu pracy nadaje. Za badania do pracy zawsze płaci pracodawca. Wszelkie próby wyłudzenia od pracownika pieniędzy mogą być karane. Lekarz może mieć życzenie, aby zbadać u pacjenta na przykład poziom cholesterolu albo poziom cukru. Są to standardowe badania do pracy na wysokości i w trudnych warunkach.

Podjęcie pracy, kiedy jesteśmy chorzy lub kiedy z innych względów zdrowotnych nie powinniśmy takiej pracy podejmować jest działaniem na szkodę swoją i pracodawcy. Wyobraźmy sobie, że nasze nierozsądne zachowanie przyczyni się do wypadku w miejscu pracy. Wtedy pracodawca będzie zmuszony wezwać karetkę pogotowia. Możemy też przyczynić się do strat w firmie. Przez nasz wypadek możemy coś zniszczyć. Możemy zniszczyć mienie o znacznej wartości i przyczynić się do realnych szkód ze strony pracodawcy.

Dlatego też podchodźmy z rozsądkiem do kwestii naszego zdrowia

u lekarza

Jeżeli w tej chwili ze względów zdrowotnych nie możemy podjąć pracy to nie uciekajmy się do kłamstwa w wywiadzie z lekarzem przy badaniach wstępnych. Nie liczmy na łut szczęścia. Tego typu zachowanie i działanie tylko wyjdzie nam na szkodę. Zróbmy za to wszystko, aby doprowadzić swoje zdrowie do takiego stanu, aby w przyszłości móc podjąć pracę.

Nasz organizm z pewnością będzie nam wdzięczny, jeżeli będziemy go odpowiedzialnie traktować. Celem badań wstępnych do pracy jest badanie stanu zdrowia przyszłego pracownika. Przyszły pracodawca nie ma obowiązku wiedzieć o wszystkich naszych chorobach i wstydliwych sprawach. A raczej mówiąc inaczej nie jest naszym obowiązkiem poinformowanie pracodawcy o naszych wstydliwych dolegliwościach.

Tego pracodawca wręcz wiedzieć nie powinien. Pracodawca powinien mieć jednak pewność, że pracownik, który przychodzi do pracy, jest pod względem zdrowotnym absolutnie gotowy do świadczenia tego rodzaju pracy, jaką ma na umowie. Dlatego też nie należy kłamać podczas wywiadu i badania lekarskiego przy badaniach wstępnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here