Momentum (MTM) porównuje obecną cenę zamknięcia z ceną, która występowała określoną liczbę dni wcześniej. Interpretacja tego oscylatora impetu zbliżona jest do oscylatora ROC. Nie przedstawia jednak wyniku w skali procentowej, tylko w postaci współczynnika.

Obliczanie momentum

Momentum jest wskaźnikiem, który wyznacza poziomy wykupienia i wyprzedania rynku. Nie mierzy jednak samych poziomów cen, tylko przede wszystkim ich zmiany. Wzór na MTM to C – C(-n), gdzie C oznacza cenę zamknięcia, a C(-n) cenę zamknięcia z n. W praktyce momentum oblicza się poprzez odjęcie od aktualnej ceny zamknięcia cenę zamknięcia sprzed wybranej liczby okresów. Obliczenia te pozwalają na utworzenie linii, która obrazuje ujemne oraz dodatnie zmiany cen danego instrumentu. Podstawowy poziom wskaźnika to poziom zera, wokół linii którego oscyluje momentum. Poziom ten stanowi także swego rodzaju wartość, którą MTM posiada w momencie rozpoczęcia analizy instrumentu.

Interpretacja MTM
 
W przypadku dodatniej i wzrastającej wartości oscylatora, rynek zwyżkuje w tempie coraz szybszym. Jeżeli dodatkowo w niedalekiej przeszłości osiągnięto nowe minimum, powstaje sygnał kupna. Horyzontalny układ linii momentum sugeruje, że w okresie poddanym analizie występują mniej więcej takie same ceny. Jeżeli natomiast oscylator wygeneruje nowy szczyt lokalny, spadek następujący po nim stanowi sygnał sprzedaży. MTM można też interpretować poprzez wykorzystanie poziomu wskazań równowagi i oscylatora. W takim przypadku przebicie poziomu zero od dołu jest sygnałem kupna, a od góry sygnałem sprzedaży. Istnieje też możliwość określania rozbieżności pomiędzy wykresem ceny, a wskazaniami oscylatora.
   
Momentum w praktyce

Momentum jest unikalnym narzędziem analizy technicznej, ponieważ posiada nieco inną konstrukcję w porównaniu z typowymi oscylatorami i wskaźnikami trendu. Sygnały płynące z MTM nakładają się na sygnały uzyskane z innych wskaźników, co podnosi skuteczność strategii obieranych przez inwestora. Wykorzystanie momentum wiąże się jednocześnie z koniecznością wykonania pewnej pracy analitycznej, która opiera się na optymalizacji wskaźnika. Pewnym ułatwieniem może być stosowanie platform transakcyjnych, zintegrowanych z różnymi narzędziami handlowymi  Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj i wykorzystaj MTM w praktyce.

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here