Wiele osób ma niemały problem, kiedy trzeba wyjaśnić, co to jest praca nakładcza. Termin ten bywa trudny do sprecyzowania, a niektórzy kompletnie nie wiedzą, co oznacza to określenie. Część ludzi nigdy się nawet z tą nazwą nie zetknęła, zatem nic dziwnego, że wytłumaczenie jej znaczenia sprawia kłopot. Tymczasem szerokie grono osób właśnie w ten sposób zarabia każdego dnia na życie.

Warto zatem zapoznać się z tą definicją i zorientować się, co to jest praca nakładcza

Chcąc szybko wyjaśnić pojęcie pracy nakładczej, można użyć zastępczego określenia, które jest zdecydowanie bardziej popularne. Chodzi tu mianowicie o chałupnictwo, czyli pracę wykonaną przez pracownika w jego własnym z domu, przy wykorzystaniu produktów, które dostarczył mu właściciel firmy. Przykładem jest tu np. skręcanie długopisów, robienie biżuterii, klejenie kopert itp. Całość nie jest bezpośrednio nadzorowana przez przedsiębiorcę, a godziny pracy są elastyczne i decyzję w tej kwestii podejmuje sam pracownik. Musi jednak co pewien czas rozliczać się z tego, do zrobienia czego zobowiązał się podpisując umowę.

Co to jest praca nakładcza wedle przepisów?

Prawnie nie podlega ona pod prawo pracy, nie zatem nie jest ujęta w Kodeksie, a jedynie w odpowiednich rozporządzeniach Rady Ministrów z 1975 roku. Nie podpisuje się tu typowej umowy o pracę – obowiązuje za to umowa o pracę nakładczą. Warto dodać, że powinna ona być zawarta tak, jak większość umów, a więc w formie pisemnej. Ważnym jej elementem jest ustalenie podstawowych warunków, jak czas i wynagrodzenie.

robotnicy w pracy

Umowa powinna również zawierać podpunkt, który dotyczy tego, kiedy i z jaką częstotliwością będą dostarczane właścicielowi firmy wykonane przez zatrudnionego produkty oraz jak przedsiębiorca ma zamiar zapewnić potrzebne do zadań elementy. Oczywiście umowa o pracę nakładczą może być podpisana zarówno na czas nieokreślony i określony, jak i na okres próbny.

W pewnym sensie, gdy zastanowimy się, co to jest praca nakładcza, możemy określić ją jako połączenie umowy o dzieło i umowy o pracę. Jeśli stanowi ona jedyne źródło dochodu danej osoby, wówczas w umowie musi być zawarta ilość czasu, która pozwoli wykonawcy na zarobienie aktualnie obowiązującej minimalnej płacy. Pracownik musi mieć też zapewnione takie zadania, których wykonanie nie powoduje uszczerbku na zdrowiu. Ma również prawo do otrzymania urlopu, a jego naliczanie odbywa się dokładnie na takich samych zasadach, jak w przypadku umowy o pracę.

Jest tu jednak pewien warunek – musi być jednak wykonana odpowiednia ilość pracy, gdyż bez tego urlop ulega automatycznemu skróceniu. W grę wchodzi także urlop macierzyński, jednak umowa o pracę nakładczą nie obejmuje już urlopu wychowawczego. Umowa może zostać rozwiązana za porozumieniem obu stron, jak również poprzez wypowiedzenie tylko jednej strony.

Mówiąc o tym, co to jest praca nakładcza, warto wymienić jej pozytywne strony

Skąd bierze się popularność tej formy zarobku? Mimo tego, że w większości przypadków praca nakładcza nie zapewnia ogromnych zarobków, to jednak często daje pewny, stały dochód osobom, które z różnych powodów nie mogą wykonywać innej pracy, zwłaszcza takiej, która wiąże się z koniecznością codziennego wychodzenia z domu. Osoby niepełnosprawne, mające trudności z poruszaniem, kobiety ciężarne, rodzice małych dzieci, emeryci – to grupy najczęściej korzystające z tej formy pracy. Czas spędzony w czterech ścianach można zatem spożytkować w taki sposób, by mieć z tego określoną sumę pieniędzy na miesiąc, co z pewnością bywa ratunkiem dla wielu ludzi.

praca nakładcza

Często jest też formą jakiejś aktywności, ograniczania nudy, rozwijania się. Praca nakładcza pozwala więc na regularny zarobek, jednak trzeba wykazać się dużą mobilizacją, samozaparciem i konsekwencją. Praca w domu, wbrew pozorom, nie zawsze jest prosta, choćby ze względu na konieczność narzucania sobie rytmu i przeznaczania odpowiedniej ilości czasu na wykonanie obowiązków. Wszystko jest jednak kwestią przyzwyczajenia i wprawy, dlatego jeśli pojawią się początkowo trudności, nie warto się poddawać.

Osoby, które chcą dowiedzieć się w praktyce, co to jest praca nakładcza, mogą oczywiście spróbować swoich sił przy takich zajęciach. Ogłoszeń nie brakuje, należy tylko z uwagą je selekcjonować i dokładnie czytać warunki umowy. Trzeba również pamiętać o tym, że chociaż praca nakładcza kojarzy się z czymś prostym, w rzeczywistości wymaga dużej ilości czasu, siły, determinacji, zaangażowania i obowiązkowości. Osoby, które mają problem z samodyscypliną i terminowością, raczej nie sprawdzą się w chałupnictwie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here