Stawianie sobie sztucznej, nieprzekraczalnej granicy wieku, w którym warto uczyć się języka obcego pozbawia nas wielu korzyści, jakie mogą płynąć z możliwości używania go na co dzień. Wiadomości, życie codzienne wymagają od nas bycia elastycznymi i podążania za trendami, jednak jak za nimi podążać, gdy tak wiele z nich napływa do Polski z krajów anglojęzycznych wraz z obcymi nazwami, wyrażeniami itd.?

Difficult roads often lead to beautiful destinations (Trudne drogi często prowadzą do pięknych miejsc.)

A szczerze mówiąc, nie dla każdego musi być to takie trudne. Jest udowodnione naukowo, że osoby, które miały już styczność z nauką języka obcego, łatwiej nabywają wiedzę o innym języku (zwłaszcza jeśli jest spokrewniony). Opanowując nowy język, jednocześnie uczymy się uczyć, co później wykorzystuje nasz mózg. Języka angielskiego można nauczyć się w każdym wieku. Są do tego potrzebne: czas i chęci. Jeśli motywacja wewnętrzna jest duża, można osiągnąć wiele w krótkim czasie, co jest ogólnie zasadą dotyczącą nie tylko nauki języka. 

Jeszcze do niedawna mówiło się o tym, że seniorzy mają mniejsze szanse uczenia się i zapamiętywania. Wiemy już jednak, że nie jest to prawdą- owszem, neuroplastyczność zmienia się z wiekiem, ale nie zatrzymuje się całkowicie! Ludzki mózg pozostaje plastyczny w każdym wieku, nawet podeszłym, więc warto korzystać z jego potencjału.

„Dziś przyjmuje się, że plastyczność to immanentna właściwość systemu nerwowego, zachowywana przez całe życie. Wzorzec połączeń między ośrodkami w układzie nerwowym kształtuje się w okresie rozwoju, jednak obwody neuronalne pozostają plastyczne i modyfikowalne.”*

Zalety nauki języka angielskiego przez seniorów

  • nauka dla siebie

Język angielski jest obecnie obowiązkowym przedmiotem w każdej szkole. Aby zdać do kolejnej klasy, trzeba się go uczyć, a jak wiadomo chętniej robimy rzeczy, których nikt na nas nie wymusza. Seniorzy mają tę przewagę, że sami decydują o podjęciu nauki, a nie są do tego przymuszani.

  • brak nierealnych oczekiwań

Dzieci, młodzież często chce osiągać szybko i małym wysiłkiem, jednak nie da się bez treningu i systematyczności nauczyć płynnie mówić i czytać po angielsku. 

  • lepsza organizacja czasu

Nauczeni praktyką, seniorzy potrafią lepiej zagospodarować czas na poszczególne aktywności tak, aby utrzymać skupienie i dyscyplinę. 

Angielski w Lublinie 

To, co może- ale tak naprawdę nie jest realną przeszkodą, a tylko obawą- stać na drodze do nauki języka angielskiego u osób w dojrzałym wieku, to brak wiary w swoje możliwości. Na szczęście, pod okiem dobrego lektora, można zobaczyć swoje mocne strony, poszerzyć kompetencje językowe i zacząć odważnie posługiwać się nim w życiu codziennym. Wybierz interesujący Cię kurs w Centrum Języków Europejskich COLUMBUS i podbij świat!

*Rymarczyk K, Makowska I., Pałka-Szafraniec K. (2015). Plastyczność dorosłej kory mózgowej. Aktualności Neurologiczne, 15 (2), 80–87

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here