Pracujemy by uzyskać wynagrodzenie, rozwijać swoje umiejętności czy nawiązywać nowe kontakty. Wszystko się ze sobą łączy. Jednak zadajemy sobie często pytania dotyczące uregulowań prawnych na temat warunków zatrudnienia. Nie zawsze jesteśmy zorientowani co może pracodawca, jakie pracownik ma prawa w danej sytuacji a jakie obowiązki. Dobrze jest na bieżąco starać się aktualizować te dane. W razie wątpliwości powinniśmy dopytać osoby kompetentne, mające wiedzę na ten temat. Jest to niezwykle istotne by wiedzieć jak działać w przypadku, gdy pojawia się problem, trudność a my sami nie znajdujemy rozwiązania.

Zatrudniając się po przejściu badań wstępnych i szkoleń podpisujemy umowę. Wszystko jest dla nas nowe i potrzebujemy czasu by się wdrążyć. Powinniśmy jednak znać swoje prawa by w razie ich łamania móc zareagować. Jednym z nich jest przerwa. Możemy, a nawet powinniśmy z niej korzystać. Pomaga odetchnąć i oderwać się od wykonywanych zajęć.

Ile przerwy na 8 godzin pracy nam przysługuje?

Zapewne zastanawia się nad tym nie jedna osoba. W wielu zakładach pracy są różne zasady. Czasem widzimy jak ktoś korzysta z półgodzinnego czasu na obiad, zdarza się i tak, że docierają do nas informację iż dany pracownik ma przerwę trwającą czterdzieści minut. Po takich wiadomościach trudno nam znaleźć odpowiedź na pytanie ile tak naprawdę możemy przebywać na przerwie.

Pracownik, który jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę ma zapewnione 15 minut przerwy pod warunkiem, że pracuje przynajmniej 6 godzin na dobę. Najczęściej wykorzystuje się ją na posiłek. Może się zdarzyć, że pracodawca pozwala na dłuższy czas regeneracji, ale np. kosztem tego trzeba zostać dłużej w pracy. Dla przykładu jeśli mamy przyznane pół godziny przerwy to wykorzystujemy 15 minut, które jest uregulowane prawnie a drugą część musimy dłużej pozostać w zakładzie pracy. Od tej reguły mogą być odstępstwa.

kawa i przerwa

Pierwszym z nich jest przywilej dla kobiet karmiących. Mają one prawo do dwóch przerw po 45 minut każda jeśli karmią dwoje lub więcej dzieci. W przypadku jednego będzie to po 30 minut. Wliczają się one do czasu pracy. Pracownica może złożyć wniosek do swojego pracodawcy, w którym poprosi o zastosowanie ich łącznie, a skutkiem tego będzie np. wcześniejsze wyjście z pracy.
Także jeśli pracujemy w warunkach uciążliwych lub szkodliwych to należy się nam dodatkowy czas na odpoczynek. Jednak nie są wskazane konkretne czynniki w ustawie. To pracodawca je wskazuje po konsultacji z związkami zawodowymi oraz lekarzem zakładowym.

Osoby pracujące przy monitorze mają prawo do skorzystania z przerwy 5 minutowej po każdej godzinie przed laptopem/ komputerem itp. Ich czas pracy przed tymi urządzeniami musi wynosić co najmniej 4 godziny.
Osoby niepełnosprawne także mogą liczyć na dłuższy czas przebywania na przerwie. Jest to dodatkowe 15 minut, które można wykorzystać np. na krótką gimnastykę. Ważne jest by okazać pracodawcy zaświadczenie o niepełnosprawności. Bez niego raczej nie będzie możliwe skorzystanie z tego udogodnienia.

Warto wiedzieć,że powyższe prawa do odpoczynku, regeneracji podczas przerwy przysługują pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Jeśli pracujemy na zlecenie musimy sami dopytać jak wygląda kwestia przerw. Nie ważne czy na wykonywanie zlecenia poświęcimy 8 godzin czy więcej. O wszystko musimy dopytać osobę zlecająca nam dane zadania. Może się tak zdarzyć, że czas przerwy nie będzie wliczany do naszego wynagrodzenia, będzie bezpłatny.

Wtedy by otrzymać pieniądze jak za 8 godzin musimy zostać dłużej 15 minut, odpracować czas spędzony na przerwie. Dobrze jest się dowiedzieć o takie rzeczy przed podpisaniem umowy. Jeśli mamy co do tego wątpliwości możemy poprosić, aby znalazła się taka informacja o czasie jaki mamy np. na zjedzenie naszego posiłku i czy wlicza się on do wynagrodzenia.

przerwa w pracy

W wielu przypadkach tak będzie, ponieważ normalnym odruchem jest pozwolenie by i zleceniobiorca korzystał z 15 minutowego odpoczynku, wliczając to do godzin pracy. Na pewno pozwoli mu to na odetchnięcie od wykonywanych zajęć oraz zregenerowanie sił. Jednak lepiej jest się upewnić i poprosić o konkretną informację na umowie.

Zgodnie z tym na 8 godzin pracy przysługuje 15 minut przerwy płatnej dla każdego pracownika, który jest zatrudniony na umowę o pracę. Jest to zapewnione w kodeksie pracy. Niepełnosprawni, kobiety karmiące czy osoby pracujące w warunkach szkodliwych/ uciążliwych mają przerwy odpowiednio wydłużone. Warto znać swoje prawa w tym zakresie by móc swobodnie z nich korzystać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here