Iniekcje doszklistkowe, czyli zastrzyki do gałki ocznej w celu podania specjalnego preparatu leczniczego to nowość w naszym kraju, która cieszy się coraz większą popularnością. Zabieg ten ceniony jest za krótką procedurę, bezbolesność oraz doskonałe efekty. Co warto o nim wiedzieć i kiedy się go stosuje?

Czym są iniekcje doszklistkowe?

Iniekcje Warszawa to nic innego, jak aplikacja wcześniej przygotowanych środków leczniczych do gałki ocznej za pomocą strzykawki. To nowoczesny i bardzo skuteczny zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych – na chwilę obecny, określany nawet jako jedną z najbardziej efektywnych metod leczenia zwyrodnienia plamki żółtej o postaci wysiękowej, związanej z wiekiem. Przed przystąpieniem do iniekcji lekarz musi przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad oraz pełną diagnostykę okulistyczną, a następnie może zakwalifikować go do leczenia.

W iniekcjach doszklistkowych podaje się różne preparaty w zależności od choroby i indywidualnej sytuacji pacjenta. Zastrzyki na początku leczenia zazwyczaj podawane są co 4 tygodnie, a następnie co 8 tygodni lub jeszcze rzadziej. Cała terapia trwa kilka miesięcy, co jednak uzależnione jest od rodzaju stosowanego preparatu i jej skuteczności, więc decyduje o tym lekarz. Jej celem jest zatrzymanie rozwoju choroby, dzięki czemu wzrok pacjenta nie ulega dalszemu pogorszeniu.

W jakich sytuacjach stosuje się iniekcje doszklistkowe?

Ten nowatorski zabieg stosowany jest między innymi do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem. Choroba ta uznawana jest za główną przyczynę trwałej utraty wzroku u dorosłych osób. Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba przewlekła, która może przyjmować jedną z dwóch postaci – suchą oraz wysiękową. Ta pierwsza, znacznie powszechniejsza ma powolny przebieg i rozwija się przez wiele lat prowadząc do stopniowej utraty wzroku. Natomiast postać wysiękowa powoduje gwałtowne pogorszenie wzroku i wymaga nagłej interwencji lekarskiej. W przypadku tej formy choroby iniekcje doszklistkowe są jedyną obecnie dostępną metodą leczenia.

Inną przypadłością, w której dobre efekty przynoszą iniekcje doszklistkowe to zakrzep żyły środkowej siatkówki. To choroba, która odpowiada za pogorszenie ostrości wzroku wielu osób w krajach wysoko rozwiniętych. Jej przyczyną jest uszkodzenie naczyń krwionośnych, które najczęściej spowodowane jest miażdżycą, cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym. Zastrzyki doszklistkowe stosowane są również w przypadłościach takich jak cukrzycowy obrzęk plamki czy neowaskularyzacja naczyniówkowa towarzysząca wysokiej krótkowzroczności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here