Na wysokość składki OC wpływa wiele czynników, związanych zarówno z samą osobą kierowcy, jak i posiadanym przez niego samochodem. Dowiedz się, jak na wysokość stawki wpływa marka samochodu!

Posiadanie drogiego, luksusowego samochodu to marzenie wielu osób. Zazwyczaj jednak zakupienie go to jedno, utrzymanie zaś – drugie. Koszty benzyny, serwisowania i ubezpieczenia mogą doprowadzić do zadyszki finansowej nawet stosunkowo zamożne osoby. Nie oznacza to jednak, że osoby posiadające starsze samochody klasy średniej będą płaciły znacznie mniej.

Marki, za które nie przepłacisz

Na progu 2019 roku średnia cena OC wyniosła 1028 zł. Nadal jednak zdarzają się osoby, które płacą zdecydowanie mniej, m.in ze względu na markę posiadanego pojazdu. Najmniej za OC płacą posiadacze Dacii, Suzuki oraz Kii. Samochody tych marek wybierane są najczęściej przez osoby posiadające rodziny lub starsze, stosunkowo rzadko kupowane są modele z salonu, o dużej pojemności silnika. Kierowcy, którzy przemieszczają się po mieście pojazdami jednej z tych marek są więc potencjalnie mniej brawurowi, a bardziej doświadczeni  – stąd niższa stawka OC.

Najdroższe OC za marki Premium

Według danych z początku 2019 roku, najwyższe składki OC musieli zapłacić właściciele samochodu marki Lexus – średnio ok. 1240 zł! Z podobnymi stawkami muszą liczyć się właściciele BMW i Rovera – różnica wynosi ok. 100 zł. W przypadku marek Premium, takich jak Lexus, BMW czy Audi duże znaczenie ma nie tylko sama marka, ale i pojemność silnika. O ile nikogo nie dziwi Dacia z silnikiem 1.8l, tak nikt nie wyobraża sobie Audi o choćby zbliżonych parametrach!

Samochody, które najchętniej kupują Polacy

Toyota, Nissan oraz Hyundai – to jedne z najczęściej wybieranych marek przez osoby decydujące się na zakup samochodu. Popularność poszczególnych marek i modeli odbija się także na OC – nie będzie ono najtańsze, jednak daleko będzie mu do góry stawki. Zazwyczaj koszt ubezpieczenia w przypadku wymienionych marek będzie oscylował w granicach 700-800, w zależności od wieku kierowcy, wybranego OC, mocy silnika i miejsca zamieszkania.

Niezależnie od tego, jakiej marki samochód posiadasz – przed zakupem OC sprawdź który z ubezpieczycieli ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę. Wystarczy, że wykorzystasz w tym celu kalkulator OC/AC i podasz dokładne informacje o sobie i swoim samochodzie. Bądź świadomym właścicielem samochodu i nie przepłacaj za OC – niezależnie od tego czy posiadasz Kię czy Lexusa. Więcej porad dotyczących wyboru OC znajdziesz na: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here