Poszukiwanie pracy może być bardzo stresujące. Po pierwsze dlatego, że potrzebujemy stabilności finansowej. Bez niej ciężko funkcjonować na co dzień. A jeśli dodatkowo mamy zobowiązania do zapłaty, to chcemy zatrudnić się jak najszybciej. Oczywiście są także sytuacje, gdy pracujemy w jednej firmie, ale z jakiś powodów nam tam nie odpowiada. Wtedy także poszukujemy ciekawszego zajęcia, może mniej stresującego lub bardziej opłacalnego. Niezależnie jakie powody nami kierują, wszyscy staramy się znaleźć jak najkorzystniejszą ofertę.

Zarówno pod względem finansowym, atmosferą w pracy czy możliwościami rozwoju lub zakresem powierzanych nam obowiązków. W tym celu składamy swoje dokumenty aplikacyjne. Zwykle jest to CV, czasem dodatkowo przesłane z listem motywacyjnym. Mają one na celu zaprezentowanie nas z jak najlepszej strony. Często zadajemy sobie pytanie jak tego dokonać? Jak odpowiedzieć na ofertę pracy, którą przeczytamy na jakimś serwisie ogłoszeniowym, by potencjalny pracodawca, zechciał nawiązać z nami kontakt?

Może wydawać się to trudne, przecież nie wiemy co myśli osoba, która zleciła wystawienie oferty pracy lub sama ją umieściła. Jednak jest kilka wskazówek, które mogą zwiększyć naszą szansę na odpowiedź ze strony pracodawcy. Po pierwsze pamiętajmy, by przesyłane przez nas dokumenty były poprawne gramatycznie i językowo napisane. Sprawdźmy kilka razy czy na pewno nie popełniliśmy błędu. Pamiętajmy o zamieszczaniu aktualnych zdjęć.

Co ważne powinny one być oficjalne, podobne do tych z dokumentów, niż prywatne ze spotkań ze znajomymi, umieszczane na portalach społecznościowych. Jak odpowiedzieć na ofertę pracy, gdy wszystkie potrzebne dokumenty mamy bardzo dobrze przygotowane? Należy przede wszystkim przeczytać uważnie i ze zrozumieniem samo ogłoszenie. Nie co drugie zdanie. Musimy wiedzieć kogo szukają oraz jakie są kryteria przyjęcia. Ważne by zwrócić uwagę na takie rzeczy, które są niezbędne do danej pracy.

rekruterka

Mogą to być uprawienia, badania, zaświadczenie, odpowiedni dyplom

Czytanie ze zrozumieniem ogłoszeń, wyciąganie z nich informacji istotnych jest bardzo ważne już przed wysyłaniem naszej aplikacji na dane stanowisko. Dzięki temu dowiemy się, jaki jest ogólny zakres obowiązków, jaki rodzaj umowy, czasem godziny pracy. Dodatkowo bardzo często umieszcza się lokalizację. Przez wysłaniem odpowiedzi, dobrze jest zastanowić się czy już na tym etapie odpowiada nam to co zostało przedstawione. Czy na pewno chcemy pokonywać tyle kilometrów, wracać o późniejszych godzinach lub mieć inny rodzaj umowy niż taki, na który liczyliśmy.

Oczywiście nie musimy odrzucać oferty od razu ale warto przemyśleć czy chcemy się podjąć ewentualnego zatrudnienia, przy podanych utrudnieniach. Kiedy znajdziemy już ofertę dla siebie, taką która nas bardzo zainteresuje wysyłamy odpowiedź. Jednak wiele osób zastanawia się jak to zrobić? Przede wszystkim samo przesłanie CV lub listu motywacyjnego to za mało. Robi to wiele osób, nie dając się poznać. Dobrze jest mimo wszystko zamieścić kilka słów o sobie oraz dlaczego to my jesteśmy odpowiednimi kandydatami na to stanowisko.

Na początku piszemy formalnie: „dzień dobry”. Następnie informujemy, że w odpowiedzi na ogłoszenie danej firmy postanowiliśmy zgłosić swoją kandydaturę. Po tej informacji koniecznie wypiszmy swoje dobre strony, cechy które pomagają nam w bardzo dobrym wykonywaniu obowiązków. Warto dodać w skrócie, opis swojego dotychczasowego doświadczenia. Możemy także zamieścić jakie mamy sami oczekiwania. Mowa tutaj oczywiście nie o zarobkach.

odpowiedzieć na ofertę pracy

Raczej określmy czy szukamy czegoś na stałe, czy pracy dodatkowej, jakie mamy nadzieje związane z zatrudnieniem (np. możliwość rozwoju, pracy z ludźmi, zdobycia doświadczenia). Po takiej krótkiej informacji o sobie, dajemy sygnał, że zależy nam na podjęciu pracy. Nie ograniczyliśmy się tylko do przesłania tego co niezbędne, ale zrobiliśmy coś więcej. Do tego od razu daliśmy informację, czego poszukujemy. Jeśli firma chce kogoś na sezon, dorywczo a my piszemy iż wolimy etat i stabilną pracę, to tym samym dwie strony nie tracą czasu na spotkania, bo wiedzą że ich preferencje znacznie się wykluczają.

Zapewne wiele osób zastanawia się, jak odpowiedzieć na ofertę pracy?

Jednej uniwersalnej rady nie ma. Jednak te powyższe, mogą znacznie ułatwić kontakt, rozpoznanie oczekiwań już na samym wstępie, oraz przybliżenie sylwetki kandydata ubiegającego się o dane stanowisko. Dodatkowo informują pracodawcę, nie musi on przeglądać wszystkich dokumentów, by móc coś powiedzieć o danej osobie. Już wtedy może zdecydować, czy chce ją zaprosić na rozmowę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here