Jak pisać pracę licencjacką? To pytanie zadaje sobie każdy, kto dojdzie do tego etapu w swojej karierze naukowej. Nie ma jednej utartej odpowiedzi, która odpowiadałaby wszystkim. Jest natomiast kilka etapów, które towarzyszą każdemu zatem przejdźmy do ich omówienia.

Na początku mamy do czynienia z wyborem promotora. To kluczowa decyzja i warto ją dobrze przemyśleć, ponieważ będzie ona rzutowała na dalszą pracę. Zazwyczaj w każdej uczelni wybór promotora odbywa się podobnie.

Na wstępie zostanie ukazana lista z promotorami do wyboru a następnie termin od którego będzie można promotora wybrać. Zapisy najczęściej odbywają się w sekretariacie szkolnym inaczej w dziekanacie. Trzeba się śpieszyć ponieważ w każdej uczelni występuje grono profesorów, którzy cieszą się dużą wiedzą i sympatią wśród studentów. Zatem Ci pierwsi będą mieć możliwość wyboru z całej gamy profesorów a ci z końca niestety będą zmuszeni się dostosować.

Kolejnym równie ważnym etapem jest wybór tematu pracy. Musi on przede wszystkim interesować osobę piszącą. Wtedy student ma większy zapał to czytania i pozyskiwania nowych informacji na ten temat. W innym przypadku będzie to bardzo żmudna praca do której trzeba będzie się zmuszać. Temat powinien być wspólnie wybrany z promotorem.

praca licencjacka

Powodów jest wiele, ale najważniejszy to pomoc i doświadczenie promotora. W przypadku wyboru tematu przez studenta, który trafia też w zainteresowania profesora zyskujemy olbrzymie doświadczenie i wiedzę, którą możemy wykorzystać przy pisaniu. W innym przypadku promotor będzie mógł nam pomóc tylko od strony technicznej.

Kolejnym etapem jest stworzenie zarysu pracy i ramowego planu

W tym przypadku należy udać się do promotora i szczerze ustalić wspólną pracę. Terminy wyznaczone przez promotora trzeba traktować jak święte. Trzeba zdać sobie sprawę, że jesteśmy jednymi z wielu dyplomantów i jeżeli podpadniemy na początku promotor może nie traktować nas poważnie a co za tym idzie nie ma gwarancji dopuszczenia do obrony. Promotor, który zna się na temacie pomoże nam również stworzyć zarys pracy czyli powie co się powinno znaleźć w pracy i podzieli to wszystko na rozdziały. Widać tym bardziej dlaczego lepiej skonsultować wybór tematu z promotorem.

Następnym etapem jest dobór odpowiednich materiałów. W tym celu należy udać się do biblioteki i poszukać materiałów potrzebnych do napisania pracy dyplomowej. Dobry promotor powinien nakreślić książki, które sam stosował do pogłębienia wiedzy z określonego tematu. Jeśli student pisze o temacie, który ściśle dotyczy, któregoś z przedmiotów poznanych może wykorzystać sylabus.

Kolejnym jakże ważnym krokiem jest zabranie się w końcu do pisania. Jedni mają lekkie pióro i są z reguły bardzo sumienni. Tym praca będzie szła sprawnie. Druga grupa osób bardziej leniwych będzie musiała się mocno zdyscyplinować, aby dać radę. Po napisaniu pierwszej partii należy udać się do promotora, który oceni część naszej pracy. To bardzo ważne ponieważ dobry promotor nakieruje nas na właściwe tory i spowoduje, że kolejnych błędów już nie popełnimy. To szalenie istotne, że od początku złapać poprawny nawyk pisania. Odpowiednie justowanie tekstu też należy pokazać na samym początku.

Po tych wszystkich cennych uwagach należy skupić się na pisaniu systematycznym. Promotor będzie wyznaczał terminy do przyniesienia kolejnych rozdziałów. Biorąc pod uwagę, że osób ma około 30 lepiej się z nich wywiązywać ponieważ na koniec promotor wystawia ocenę za naszą pracę. Wiadomo, że osobom solidnym wystawi notę wyższą niż tym którzy nie respektowali terminów oddania pracy. Trzeba również zaznaczyć, że praca przechodzi przez anty plagiat. Nie wolno kopiować cudzych prac bez zaznaczenia, że jest to cytat.

biblioteka

Ostatnim etapem jest obrona. Aby do niej doszło trzeba oddać pracę do dziekanatu. Nie jest to takie proste na jakie mogłoby się wydawać. Po anty plagiacie trzeba udać się po ocenę pracy do recenzenta i naszego promotora. Praca musi być ładnie oprawiona. Po złożeniu jej w dziekanacie następuje oczekiwanie na termin obrony.

Po uzyskaniu terminu następuje oczekiwanie i edukacja, ponieważ każdy recenzent daje pytanie na które chce uzyskać odpowiedź. Dodatkowo student dostaje listę pytań z wiedzy z przedmiotów poznanych w okresie studiów. Jest ich czasami ponad 50. To wiedza, którą student niby powinien znać, ale przed komisją jest się w wielkim stresie. Dodatkowo nie wszystkie przedmioty lubi się tak samo. Zatem wiedza jest ulotna i trzeba ją przyswoić na nowo. Po odpytaniu czeka się na decyzję komisji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here