Ze względu na to, jak bardzo rozwija się technologia w ciągu ostatnich lat, stale rośnie zapotrzebowanie na programistów. Analizy rynku pokazują, że jest ich cały czas zdecydowanie mniej, niż wynosi zapotrzebowanie. Nic więc dziwnego, że wiele firm jest w stanie zaproponować im całkiem wysokie wynagrodzenie finansowe oraz szereg dodatkowych benefitów. Nie ma wątpliwości, że bycie programistą zdecydowanie opłaca się z finansowego punktu widzenia.

Wiele młodych osób decyduje się na to, by kształcić się w tym kierunku i rozpocząć swoją karierę, jako programista. Nic nie zapowiada tego, aby w najbliższych latach dobra sytuacja osób zatrudnionych w tym zawodzie miała się zmienić. Raczej przewiduje się, że zapotrzebowanie nadal będzie rosło. Technologia wkracza bowiem w coraz to nowe obszary życia. Różnego rodzaju urządzenia towarzyszą człowiekowi na każdym kroku i są coraz bardziej nowoczesne. Aby to było możliwe, potrzebne są odpowiednie do nich oprogramowania.

Zawód ten jest bardzo potrzebny i pożądany wśród wielu młodych osób, które myślą o swojej przyszłej karierze. Nie mniej jednak wokół tego, jak wygląda praca programisty, urosło bardzo wiele mitów. Są to pewne stereotypowe wizje, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Na przykład wyobrażenie o tym, że programista jest wyobcowanym samotnikiem, który świetnie radzi sobie z komputerami, ale zupełnie nie jest w stanie nawiązywać normalnych relacji z innymi ludźmi. Oczywiście może to być prawdą w odniesieniu do niektórych osób.

praca programisty

Wydaje się jednak, że zdecydowanie większa część programistów nie ma takiego problemu

Owszem, komputery to coś, z czym radzą sobie zdecydowanie lepiej niż ktokolwiek inny. Nie można jednak o nich powiedzieć, że są samotnikami, którzy uciekają na widok innych ludzi. Co więcej, coraz częściej programista nie jest w stanie wykonywać swoich zadań samodzielnie. Niektóre projekty są tak rozbudowane, że wymagają ścisłej współpracy bardzo wielu osób. Często programiści pracują więc w zespołach kilkuosobowych, gdzie każda osoba jest odpowiedzialna za jakiś wąski zakres całego projektu.

Muszą jednak na bieżąco informować się o tym, co w danym momencie robią. Regularnie spotykają się i rozmawiają na temat postępów pracy całego zespołu, planują dalsze etapy. Jest to niezbędne dla powodzenia całego projektu. Dlatego też jest bardzo ważne, aby kandydaci na programistów posiadali także tak zwane kompetencje miękkie, czyli właśnie bezkonfliktowość czy umiejętność współpracy w grupie i łatwe wyrażanie swoich myśli i poglądów.

Co jeszcze oprócz pewności pracy skłania młode osoby do tego, by zainteresować się zawodem programisty i kształcenia się w tym kierunku? Oczywiście zarobki. Nie ma wątpliwości co do tego, że praca na tym stanowisku wiąże się ze znacznie wyższymi zarobkami niż na wielu innych. Wiele będzie zależeć od firmy, w której się pracuje oraz od doświadczenia, ale jest pewne, że już pierwsza praca tuż po zakończeniu studiów, wiąże się z wynagrodzeniem znacznie przekraczającym najniższą pensję krajową.

Po kilku latach pracy można liczyć na podwyżkę oraz awans i zarabiać przykładowo pięć tysięcy złotych. Kolejne lata oznaczają kolejne podwyżki. Programista z dużym doświadczeniem, który pracuje w branży kilkanaście lat, zarządza zespołem młodszych programistów, może zarabiać nawet 20 tysięcy złotych. Jest to kwota, dla której zdecydowanie warto podjąć trud zostania programistą.

programista w pracy

Nic więc dziwnego, że na studia informatyczne każdego roku zgłasza się o wiele więcej osób, niż uczelnia jest w stanie przyjąć. Czy osoby, którym nie uda się dostać na studia, są na straconej pozycji? Absolutnie nie. Jeśli wykażą się odpowiednią determinacją i samozaparciem, są w stanie nauczyć się podstaw programowania samodzielnie. Tym bardziej że coraz więcej jest różnego rodzaju szkoleń i kursów internetowych. Kiedy będą posiadać już jakąś wiedzę w dziedzinie programowania, mogą rozpocząć poszukiwania firmy, w której będą w stanie odbyć praktyki i zdobyć doświadczenie.

Może się wręcz okazać, że są w stanie znacznie szybciej rozpocząć pracę zawodową niż studenci kierunków informatycznych. Ponieważ w tym zawodzie niekoniecznie liczy się wykształcenie akademickie, ale właśnie dużo większe znaczenie ma wiedza i doświadczenie. A te zdobywa się tylko i wyłącznie poprzez praktykę. Dlatego nawet w trakcie studiów należy poświęcać jak najwięcej czasu na to, by wykorzystywać zdobytą na studiach wiedzę w praktyce. Trzeba pisać jak najwięcej kodu. I robić to jak najczęściej. I stale starać się być coraz lepszym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here