Każdy z nas chce mieć nie tylko udane życie towarzyskie i rodzinne, ale również mieć rozwojowe i perspektywiczne życie zawodowe. Nikt z nas natomiast nie chce tkwić w toksycznych relacjach, które wyduszają z człowieka wszystko to, co najlepsze. Nie ma sensu bowiem kurczowo trzymać się tego, co nie działa i nie daje nam satysfakcji.

O ile często nie mamy wpływu na to, jakie mamy relacje rodzinne i towarzyskie, o tyle mamy możliwość wdrożenia zmian w naszą niezbyt niesatysfakcjonującą karierę. Matki i ojca czy dzieci nie wymienimy, ale pracę owszem.

Jak zmienić pracę, by nie żałować zmiany?

I zmienić ją tak, by ta nowa praca okazała się dla nas pracą marzeń? W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak zmienić pracę na lepszą i przy okazji nie zwariować.

Zanim zaczniemy przeglądać oferty pracy i zastanawiać się, na którą z nich odpowiedzieć naszemu potencjalnemu pracodawcy, warto zastanowić się nad najważniejszą kwestią. Jeśli bowiem zaczynamy myśleć nad tym, jak zmienić pracę, to trzeba zastanowić się, dlaczego w naszym przekonaniu tę pracę trzeba zamienić na inną. Być może wcale nie jest tak źle w naszej obecnej pracy, jak nam się wydaje, a sama myśl o tym, żeby pójść pracować gdzie indziej, to nasza chwilowa fanaberia.

Może po prostu brakuje nam wolnego, dawno nigdzie nie byliśmy, jesteśmy zmęczeni i widzimy rzeczy takimi, jakimi nie są. Jeżeli jednak myślimy o tym, jak zmienić pracę z innych powodów i przy okazji nie jesteśmy wcale zmęczeni i wkurzeni pracą u obecnego szefa, to jakie są to powody? Dlaczego chcemy pracować gdzie indziej?

Jeśli odpowiemy sobie na to pytanie, mówiąc, że chcemy zmiany, bo: marzy nam się większa pensja, chcemy zmienić otoczenie i poznać nowych ludzi, marzymy o przeprowadzce, chcemy podnieść nasze kwalifikacje lub po prostu rozwijać się – warto wówczas rozglądać się za nową pracą. Takie odpowiedzi są pierwszym sygnałem do tego, że potrzebujemy zmiany, rozwijającej nas samych zmiany i nie jest to tylko chwilowa fanaberia, której możemy później żałować.

na budowie

Jeśli już ustaliliśmy, dlaczego chcemy zmienić naszą obecną pracę, warto przejść do działania. Jak zmienić pracę na lepszą, nie zwariować i przy okazji nie stracić w ciągu najbliższych miesięcy stabilności finansowej, jeśli nowa praca okaże się jednak klapą? Cały proces zmiany pracy warto odpowiednio zaplanować. Czyli po pierwsze zdecydować, o jakiej zmianie myślimy – czy chodzi nam o zmianę pracy w obecnym miejscu zamieszkania, czy w innym.

Po drugie – czy chcemy pieniędzy, czy całkowicie zmienić karierę, co często może się wiązać z drastycznym obniżeniem wynagrodzenia na skutek pójścia do pracy na niższe stanowisko niż w dotychczasowej profesji.

A po trzecie – ile czasu mamy na znalezienie nowej pracy. Jeśli nie przeprowadzamy się, wystarczy nam zgromadzić fundusze na co najmniej 3 miesiące o równowartości dotychczasowej wypłaty (lub większej). Taka poduszka finansowa powinna zapewnić nam byt na najbliższy (miejmy nadzieję) spokojny czas. Jeśli czas nas nie nagli, możemy szukać pracy nawet kilka miesięcy i nie musimy na już szukać czegoś nowego. Jak więc widzimy to, jak zmienić pracę, jest zbiorem odpowiednich przygotowań, które w efekcie dadzą nam to, czego oczekujemy.

Kolejnym etapem naszych przygotowań jest ustalenie sposobu, jak zmienić pracę – czy chcemy sami szukać pracy, czy będziemy polegać na naszych znajomych lub rodzinie, którzy będą nam podsyłać oferty, czy też ustawimy sobie powiadomienie na skrzynkę mailową z portali z ogłoszeniami o pracę i będziemy sugerować się tylko tym, co podesłał nam automat. Jest to kolejny krok w procesie tego, jak szukać pracy. W dzisiejszych czasach nic nie jest oczywiste – bowiem możemy szukać pracy na wiele sposobów, nawet takich dość niekonwencjonalnych.

nowa praca

Na koniec najważniejszy element tego, jak zmienić pracę. Jak zmienić pracę – oto jest pytanie. Szukać jej do skutku i nie poddawać się po pierwszych porażkach, ale i nie decydować się na pierwszą, lepszą ofertę. Każdą propozycję potencjalnego pracodawcy trzeba rozważyć indywidualnie i na spokojnie. Możemy też popytać o opinię bliskich, poczytać opinie pracowników lub byłych pracowników w Internecie, podsumować wszystkie zyski i straty zmian, które mogą nam się wydarzyć w naszym życiu zawodowym.

Rozwaga, dobry plan i zdrowy rozsądek to podstawa. Nawet jeśli czas nas nagli i musimy na już znaleźć pracę, to bądźmy w takiej sytuacji bardzo ostrożni. Może bowiem okazać się, że taka praca „z łapanki” narobi nam straszne problemy i popsuje wizerunek. Warto więc zawsze się wcześniej dobrze nad wszystkim zastanowić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here