Każdy z nas chce mieć nie tylko udane życie towarzyskie i rodzinne, ale również mieć rozwojowe i perspektywiczne życie zawodowe. Nikt z nas natomiast nie chce tkwić w toksycznych relacjach, które wyduszają z człowieka wszystko to, co najlepsze. Nie ma sensu bowiem kurczowo trzymać się tego, co nie działa i nie daje nam satysfakcji. O ile często nie mamy wpływu na to, jakie mamy relacje rodzinne i towarzyskie, o tyle mamy możliwość wdrożenia zmian w naszą niezbyt niesatysfakcjonującą karierę. Matki i ojca czy dzieci nie wymienimy, ale pracę owszem. Jak zmienić pracę, by nie żałować zmiany? I zmienić ją tak, by ta nowa praca okazała się dla nas pracą marzeń? W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak zmienić pracę na lepszą i przy okazji nie zwariować.

Zanim zaczniemy przeglądać oferty pracy i zastanawiać się, na którą z nich odpowiedzieć naszemu potencjalnemu pracodawcy, warto zastanowić się nad najważniejszą kwestią. Jeśli bowiem zaczynamy myśleć nad tym, jak zmienić pracę, to trzeba zastanowić się, dlaczego w naszym przekonaniu tę pracę trzeba zamienić na inną. Być może wcale nie jest tak źle w naszej obecnej pracy, jak nam się wydaje, a sama myśl o tym, żeby pójść pracować gdzie indziej, to nasza chwilowa fanaberia. Może po prostu brakuje nam wolnego, dawno nigdzie nie byliśmy, jesteśmy zmęczeni i widzimy rzeczy takimi, jakimi nie są. Jeżeli jednak myślimy o tym, jak zmienić pracę z innych powodów i przy okazji nie jesteśmy wcale zmęczeni i wkurzeni pracą u obecnego szefa, to jakie są to powody? Dlaczego chcemy pracować gdzie indziej? Jeśli odpowiemy sobie na to pytanie, mówiąc, że chcemy zmiany, bo: marzy nam się większa pensja, chcemy zmienić otoczenie i poznać nowych ludzi, marzymy o przeprowadzce, chcemy podnieść nasze kwalifikacje lub po prostu rozwijać się – warto wówczas rozglądać się za nową pracą. Takie odpowiedzi są pierwszym sygnałem do tego, że potrzebujemy zmiany, rozwijającej nas samych zmiany i nie jest to tylko chwilowa fanaberia, której możemy później żałować.

Jeśli już ustaliliśmy, dlaczego chcemy zmienić naszą obecną pracę, warto przejść do działania. Jak zmienić pracę na lepszą, nie zwariować i przy okazji nie stracić w ciągu najbliższych miesięcy stabilności finansowej, jeśli nowa praca okaże się jednak klapą? Cały proces zmiany pracy warto odpowiednio zaplanować. Czyli po pierwsze zdecydować, o jakiej zmianie myślimy – czy chodzi nam o zmianę pracy w obecnym miejscu zamieszkania, czy w innym. Po drugie – czy chcemy pieniędzy, czy całkowicie zmienić karierę, co często może się wiązać z drastycznym obniżeniem wynagrodzenia na skutek pójścia do pracy na niższe stanowisko niż w dotychczasowej profesji. A po trzecie – ile czasu mamy na znalezienie nowej pracy. Jeśli nie przeprowadzamy się, wystarczy nam zgromadzić fundusze na co najmniej 3 miesiące o równowartości dotychczasowej wypłaty (lub większej). Taka poduszka finansowa powinna zapewnić nam byt na najbliższy (miejmy nadzieję) spokojny czas. Jeśli czas nas nie nagli, możemy szukać pracy nawet kilka miesięcy i nie musimy na już szukać czegoś nowego. Jak więc widzimy to, jak zmienić pracę, jest zbiorem odpowiednich przygotowań, które w efekcie dadzą nam to, czego oczekujemy.

Kolejnym etapem naszych przygotowań jest ustalenie sposobu, jak zmienić pracę – czy chcemy sami szukać pracy, czy będziemy polegać na naszych znajomych lub rodzinie, którzy będą nam podsyłać oferty, czy też ustawimy sobie powiadomienie na skrzynkę mailową z portali z ogłoszeniami o pracę i będziemy sugerować się tylko tym, co podesłał nam automat. Jest to kolejny krok w procesie tego, jak szukać pracy. W dzisiejszych czasach nic nie jest oczywiste – bowiem możemy szukać pracy na wiele sposobów, nawet takich dość niekonwencjonalnych.

Na koniec najważniejszy element tego, jak zmienić pracę. Jak zmienić pracę – oto jest pytanie. Szukać jej do skutku i nie poddawać się po pierwszych porażkach, ale i nie decydować się na pierwszą, lepszą ofertę. Każdą propozycję potencjalnego pracodawcy trzeba rozważyć indywidualnie i na spokojnie. Możemy też popytać o opinię bliskich, poczytać opinie pracowników lub byłych pracowników w Internecie, podsumować wszystkie zyski i straty zmian, które mogą nam się wydarzyć w naszym życiu zawodowym. Rozwaga, dobry plan i zdrowy rozsądek to podstawa. Nawet jeśli czas nas nagli i musimy na już znaleźć pracę, to bądźmy w takiej sytuacji bardzo ostrożni. Może bowiem okazać się, że taka praca „z łapanki” narobi nam straszne problemy i popsuje wizerunek. Warto więc zawsze się wcześniej dobrze nad wszystkim zastanowić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here