Jednym z głównych parametrów przy wyborze plecaka szkolnego jest jego waga. Nowoczesne programy nauczania są często projektowane z myślą o dużej ilości informacji, więc liczba i objętość podręczników i różnych podręczników, nawet dla uczniów szkół podstawowych jest dość duża.

Zadbaj o zdrowy kręgosłup swojego dziecka

Minimalistyczne plecaki wykonane z lekkich materiałów są najlżejsze. Mają niewiele kieszeni i przegródek oraz stosunkowo cienkie materiały. To niewątpliwie sprawia, że produkt końcowy jest lżejszy, jednak zawęża jego funkcjonalność i żywotność. Ważne jest, aby znaleźć rozsądny kompromis między wagą a praktycznością. Niezawodne i solidne plecaki z dobrą uprzężą ważą około kilograma.

Przy wyborze musisz wiedzieć ile podręczników, twoje dziecko będzie nosić w plecaku. Pod tym względem najtrudniejsze zadanie czeka rodziców pierwszoklasistów. Uczeń klas podstawowych potrzebuje plecaka o pojemności co najmniej 14-15 litrów, a uczniowie średni i starsi potrzebują około 30. Jeśli twoje dziecko uczęszcza do klubów lub na zajęcia sportowe, warto od razu kupić większy plecak, aby zmieścić np. kapcie i akcesoria basenowe.

Większy plecak można zabrać ze sobą w podróż, jako bagaż podręczny w samolocie, a pakowanie można zamienić w ciekawą zabawę rozwijającą samodzielność i umiejętności praktyczne dziecka. Plecaki szkolne powinny być też ergonomiczne. Przez ergonomię rozumiemy tutaj zdolność adaptacji plecaka do wykonywania swoich funkcji z maksymalnym komfortem i wydajnością. Obejmuje to przemyślany system przechowywania, łatwy dostęp do zawartości, możliwość bezpiecznego noszenia tabletu, okularów, smartfona i dokumentów, organizer z wystarczającą ilością kieszeni i inne przydatne drobiazgi.

Wybierając plecak, zwróć uwagę na szczegóły, przejrzyj wszystkie przegródki. Zastanów się, ile książek i zeszytów można w nich przechowywać, czy są dodatkowe kieszenie, czy dziecku będzie wygodnie się do nich dostać i czy nie ma możliwości zgubienia przedmiotu. Jeśli kupiłeś już podręczniki, możesz zabrać ze sobą parę do sklepu, włożyć je do plecaka i wizualnie zobaczyć pozostałą wolną przestrzeń i ogólną wygodę produktu.

Producenci plecaków szkolnych z reguły rozumieją, że ich produkty będą używane niemal codziennie, bardzo aktywnie i często niezbyt ostrożnie. Ich warunki eksploatacji mogą być niemal takie same jak w przypadku modeli turystycznych. Stąd zwiększone wymagania dotyczące wytrzymałości materiałów i okuć. W niemal wszystkich plecakach szkolnych gęstość tkanin i ich odporność na rozdzieranie i mechaniczne ścieranie jest co najmniej tak dobra, jak solidnych modeli turystycznych, a często nawet je przewyższa.

Plecak dla pierwszoklasisty: porady specjalistów

Tornister powinien po pierwsze mieścić zeszyty i książki w formacie A4 (albumy, atlasy, zeszyty ćwiczeń, foldery), a po drugie nie powinien być szerszy i nie wyższy niż ramiona i nie niższy niż biodra dziecka – jest to konieczne do zachowania prawidłowej postawy.

Waga plecaka nie powinna przekraczać 10% masy ciała ucznia. Jeśli dziecko waży 20 kg, to plecak ze wszystkimi podręcznikami, zeszytami i zmianą powinien ciągnąć maksymalnie dwa kilogramy. Zazwyczaj torbę obciążają masywne zamki, a także dodatkowe elementy w postaci kółek i plastikowych podstaw. Jednym z najważniejszych wymagań plecaka szkolnego są plecy ortopedyczne. Specjalne gęste wstawki wspierają kręgosłup we właściwej pozycji. Idealnie, jeśli tkanina na takim plecach jest siateczkowa – pomaga nie pocić się w upale. Materiał powinien być odporny na zużycie, w przeciwnym razie co roku będziesz musiał kupować nowy plecak. Dla gimnazjalistów odpowiednie są plecaki o minimalistycznym designie. Zobacz plecaki szkolne na https://nos-to.pl/kategoria-produktu/plecaki/

Ramiączka powinny być szerokie, aby nie wcinały się w ramiona pod ciężarem podręczników. Żeby książki i zeszyty nie pogniotły się, plecak musi zachować swój kształt. W plecakach, które bardziej przypominają torby, rzeczy leżą chaotycznie i przesuwają środek ciężkości, a to szkodzi kręgosłupowi. Sercem każdego plecaka jest uprząż. W przypadku tornistrów to również kwestia zdrowia pleców. Im bliżej pleców dziecka znajdują się książki, tym łatwiej i bezpieczniej go przenosić.

Najlepszą opcją jest dopasowanie go na żywo. Idź z dzieckiem do sklepu, poproś konsultanta, załóż plecak, wyreguluj paski i pozwól dziecku chodzić z nim po sklepie przez kilka minut. Plecak musi ciasno i równo przylegać do pleców, bez dużych luzów i fałd. Szelki należy wyregulować tak, aby plecak nie zwisał ani nie ściągał do tyłu, a spód plecaka znajdował się na poziomie talii.

Niektóre modele mają pas biodrowy. Spełnia dwie funkcje: zmniejsza obciążenie pleców i ramion dziecka, a także zapewnia mocniejsze dopasowanie plecaka, co jest ważne np. podczas jazdy na rowerze lub hulajnodze. Temu samemu celowi służy pas piersiowy, który również często znajduje się w zestawie takich plecaków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here