Każdy z nas przed podjęciem pracy szuka takiej, która najbardziej mu odpowiada. Ważne są nie tylko zarobki, ale również rodzaj umowy. Warto zastanowić się czy warto pracować na umowę zlecenie, jeśli przykładowo nie będziemy mieli ubezpieczenia zdrowotnego, ani płaconych składek ZUS. W razie wypadku będziemy musieli ponieść koszty leczenia i rehabilitacji, a oprócz tego nie dostaniemy odszkodowania.

Jakie są umowy o pracę?

Jest kilka rodzajów umów. Są to umowy o pracę na czas nieokreślony, lub określony, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło, tak zwane śmieciowe.
Przed podjęciem pracy warto przeanalizować oferty pod względem rodzaju obowiązującej umowy. Jest to ważne, ponieważ potrzebne nam jest ubezpieczenie oraz emerytura. Niektóre umowy tego nie obejmują.

Pierwszy rodzaj to umowa o pracę na czas nieokreślony. Jest to najpopularniejsza opcja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Taka umowa jest zawierana, jak sama nazwa wskazuje, na nieokreślony czas. Oznacza to, że pracujemy dopóki szef nas nie zwolni, lub sami nie odejdziemy. Jednak obowiązuje tutaj okres wypowiedzenia, który trwa dwa, lub trzy miesiące. Oznacza to, że przed planowanym zwolnieniem, musimy otrzymać wypowiedzenie kilka miesięcy wcześniej. W przypadku, gdy zostaniemy zwolnieni, przysługuje nam również odprawa, której wielkość jest określona w umowie.

Często jest to półroczny zarobek zwalnianej osoby. Jednak w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego nie przysługuje nam odprawa. Umowa ta gwarantuje nam ubezpieczenia zdrowotne oraz wypadkowe. Nasz pracodawca odprowadza za nas składki ZUS i płaci podatki. Dzięki temu mamy możliwość korzystania z opieki zdrowotnej w ramach NFZ oraz w przyszłości możemy liczyć na emeryturę. Przysługuje nam również chorobowe, czyli w przypadku nagłej choroby, lub wypadku dostajemy pieniądze od ubezpieczyciela, które wynoszą dany procent wypłaty. W tym czasie nie pracujemy oraz nie możemy zostać zwolnieni.

jakie są umowy o pracę

Drugi rodzaj to umowa na czas określony

Jest ona najczęściej zawierana przed zawarciem właściwej umowy na czas nieokreślony. Zazwyczaj obejmuje ona okres próbny, czyli czas w którym pracodawca ocenia naszą pracę i decyduje się na dalszą współpracę z nami, bądź nie przedłuża nam umowy. Zawiera te same rzeczy co umowa na czas nieokreślony, z małym wyjątkiem. W tym wypadku nie dostaniemy odprawy, jeśli nie przedłużą nam umowy. Podobnym rodzajem jest umowa o zastępstwo. Działa na takiej samej zasadzie. Jednak często to zastępstwo może trwać kilka miesięcy, a nawet rok, a umowa na czas określony zazwyczaj trwa trzy miesiące.

Kolejną jest umowa zlecenie. Rodzajów tej umowy jest kilka. Jest ona zawierana na przykład w firmach ochroniarskich, sprzątających, bądź w niektórych restauracjach. Umowa polega na wykonywaniu konkretnych zleceń. W tym wypadku ochrona obiektu, czy przygotowanie potraw, bądź obsługa gości. Niektóre umowy mogą zawierać składki ZUS, a inne nie.

Zazwyczaj zarabiamy więcej niż w przypadku zwykłej umowy, ale nie mamy płaconych składek na emeryturę, i opiekę zdrowotną. Czasem te składki są odprowadzane, wtedy zarobimy mniej. Umowy zlecenie często są zawierane w przypadku studentów, bądź osób dorabiających sobie do etatu. Wtedy nie interesują ich składki i ubezpieczenia, ponieważ studenci mają ubezpieczenie i pracujący ludzie również.

Ostatnią opcją są umowy o dzieło, tak zwane śmieciowe. Jest to opcja skierowana między innymi do osób, które chcą sobie dorobić i dla studentów. Taki rodzaj umowy nie zobowiązuje do płacenia składek ZUS. Jest to popularny rodzaj umowy wśród freelancerów. Są to osoby pracujące z domu, które szukają zleceń na własną rękę, bądź na różnych portalach. Z reguły jest to sposób na dorobienie do budżetu domowego.

umowa o pracę

Dlatego wybierają ten rodzaj umowy. Nie musimy mieć działalności gospodarczej, ponieważ zleceniodawca odprowadza podatek dochodowy za nas. W przypadku, gdy chcemy się utrzymywać w oparciu o umowę o dzieło, warto opłacać sobie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli zarobki mamy wystarczająco duże warto założyć działalność gospodarczą i opłacać sobie składki ZUS.

Jak widzisz jest kilka rodzajów umów o pracę. Wszystkie mają zalety i wady. Sami musimy zdecydować jaki rodzaj najbardziej nam odpowiada i szukać pracy w oparciu o taką właśnie umowę.

Umowy na czas nieokreślony i określony zapewniają nam stabilizację finansową, ponieważ mamy jasno powiedziane ile zarobimy oraz mamy płacone wszystkie składki. W przypadku umów zlecenie mamy podobne korzyści, jednak w niektórych wypadkach nie są płacone składki. Z kolei za pracę w oparciu o umowę o dzieło, nasze zarobki będą największe, jednak nie dają nam one stabilizacji finansowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here