We współczesnym świecie postęp techniczny jest wyznacznikiem zmian w naszym codziennym życiu. To, co wydawało się niemożliwe jeszcze kilka lat temu, dzisiaj staje się czymś oczywistym. Internet, smartfony, samochody hybrydowe czy odzyskiwane rakiety wynoszące ładunki na orbitę pojawiły się nagle, ale już na stałe zagościły w naszym krajobrazie.

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin techniki jest, szeroko pojęty przemysł informatyczny. Postęp w tej dziedzinie jest ogromny, stały i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja uległa zmianie w perspektywie najbliższych lat. Właściwie cały dzisiejszy świat zbudowany jest wokół i z wykorzystaniem zdobyczy techniki komputerowej. Trudno wyobrazić sobie dziedzinę życia czy obszar Ziemi, na którym była by ona nieobecna.

Nawet odległe rejony Afryki czy Ameryki Południowej znajdują się w zasięgu satelitów geostacjonarnych i w każdej chwili możliwe jest nawiązanie łączności czy przesył danych do tych miejsc. Cywilizacja techniczna nie może już funkcjonować bez pomocy zaawansowanej techniki komputerowej – to niepodważalny fakt. A to z kolei powoduje, że potrzeba coraz więcej fachowców znających się na tej dziedzinie. I mowa nie tylko o bardzo wąsko specjalizowanych inżynierach odkrywających nowe technologie gdzieś w Silicon Valley, ale też o tysiącach komputerowych rzemieślników, pracujących na całym świecie.

kariera branży it

Kariera w IT to dobry pomysł na wkroczenie w dorosłe życie i zapewnienie sobie ciekawej i dobrze płatnej pracy na przyszłość. Młodzi ludzie na ogół interesują się techniką komputerową, takie podejście narzuca im zresztą dzisiejszy świat i rówieśnicy. Nie da się nie umieć obsługiwać telefonu komórkowego czy internetowego czatu – to są podstawy wszelkich, dzisiejszych kontaktów międzyludzkich. Mając takie podstawy łatwiej będzie wybrać i zaplanować karierę w branży komputerowej. Jak się do tego zabrać?

Wydawać się może, że do rozpoczęcia pracy w branży IT konieczne jest skończenie studiów informatycznych. W większości przypadków jest to prawda. Dyplom dobrego uniwersytetu czy politechniki gwarantuje u kandydata do podjęcia pracy określony poziom przyswojonej wiedzy. Jak wszędzie, tak i tutaj zdarzają się wyjątki. W branży trafiają się ludzie będący genialnymi samoukami, żyjący od dzieciństwa w świecie komputerów i znający się na nich lepiej niż niejeden dyplomowany inżynier.

Sporo firm informatycznych będzie przeprowadzało w procesie rekrutacji testy praktyczne, mniej uwagi przywiązując do dyplomu, a bardziej oceniając, co starający się o pracę człowiek faktycznie potrafi. Jeżeli udowodni swoją wiedzę i umiejętności, ma szansę zostać przyjętym.

Wymaga to jednak przełamania swoistej bariery wejścia – w niektórych firmach nikt nie będzie nawet proponował rozmowy kwalifikacyjnej komuś bez skończonych studiów. Z powyższych powodów skończenie studiów informatycznych jest rozsądnym wyborem. Jeżeli informatyka jest dla kogoś wielką pasją, to z pewnością nie będzie miał żadnych problemów ze zdobyciem dyplomu.

A potem – życie stanie otworem. Możliwości wyboru ścieżki kariery w branży IT są praktycznie nieograniczone. Czasy, kiedy informatyk kojarzył się z niechlujnym odludkiem siedzącym w swojej pakamerze dawno minęły. Branża IT to nie tylko pan, który naprawia drukarki i instaluje w firmie Windows pani Basi z Księgowości. Obecnie jest to miejsce, gdzie zarobić można duże pieniądze, a przy okazji zdobyć wiele nowej wiedzy.

Zastanawiając się nad wyborem, warto ocenić nie tylko swoje obecne umiejętności, ale zastanowić się nad ich pogłębieniem. Wyższe uczelnie oferują obecnie wiele rodzajów studiów podyplomowych w dziedzinach związanych z branżą informatyczną. Warto skończyć chociaż jedne z nich, by zdywersyfikować swoją wiedzę i mieć większe szanse na rynku pracy. Wiele globalnych koncernów prowadzi płatne kursy wystawiając własne, uznawane na całym świecie certyfikaty wiedzy.

dziewczyna przy laptopie

Są to już o wiele bardziej specjalizowane zajęcia dające praktycznie od ręki przepustkę do interesującej pracy. Nie należy też zapominać o tym, że informatyk, to w dużej mierze samouk. Codzienne spędzanie wielu godzin na czytaniu najnowszych artykułów w internecie jest czymś oczywistym.

Konkretne problemy pomogą rozwiązać specjaliści na licznych forach internetowych czy grupach dyskusyjnych z Facebooka. Informatyka to nauka żywa, zmieniająca się praktycznie z dnia na dzień. Bez nieustannego kontaktu z najnowszymi doniesieniami w sieci, zawsze będziemy o krok w tyle.

I jeszcze jedno – nie tylko młodzi ludzie mogą rozpocząć karierę w tej dziedzinie. Właściwie każdy wiek jest dobry, wystarczy tylko otwarty umysł, chęć zdobywania nowej wiedzy i trochę odwagi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here