Kryptowaluty takie jak bitcoin czy ethereum stają się coraz bardziej popularne. Dla inwestorów to alternatywa dla złota, srebra czy walut narodowych.

Bitcoin – pierwsza kryptowaluta powstała w 2009r. Od tego czasu świat finansów się zmienia. Do tej pory ludzie inwestowali w akcje, mocne waluty, nieruchomości czy dzieła sztuki. Od 2009 roku można inwestować w waluty wirtualne.

Jak kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty można „wykopać”. „Kopanie” to sposób dla doświadczonych informatyków dysponujących bardzo mocnymi, podrasowanymi komputerami. Pozostaje więc kupno. Waluty wirtualne można nabyć na specjalnych internetowych giełdach kryptowalut. Takich giełd jest bardzo dużo. Jedne upadają inne powstają. Optymalnie jest więc wybrać giełdę dużą i znaną gwarantującą pewien poziom bezpieczeństwa. Można zdecydować się na BINANCE jedną z największych, działającą od 2017r. giełd na świecie. To giełda bez weryfikacji a więc zapewniająca anonimowość. Platforma nie wymaga bowiem identyfikacji tożsamości. Do poważnych graczy należy też polski BITBAY będący największą giełdą w naszej części Europy i trzecią Europie.

Gdzie przechowywać kryptowaluty ?

Kryptowaluty to wirtualne pieniądze. Nie mają rzeczywistej, realnej postaci.

Do ich przechowywania służą portfele do kryptowalut inaczej portfele kryptograficzne. Każdy portfel posiada dwa klucze – publiczny i prywatny. Klucz publiczny można porównać do numeru konta. A klucz prywatny to ściśle strzeżone hasło do konta.

Wśród portfeli do kryptowalut można wyróżnić :

  • portfele giełdowe – specjalne platformy na giełdzie kryptowalutowej
  • portfele programowe – aplikacje
  • portfele sprzętowe – specjalne urządzenia

Każda z tych opcji ma wady i zalety. Portfele giełdowe są wygodne. Wystarczy założyć konto na giełdzie kryptowalut i już. Istnieje jednak duże ryzyko. Jeśli giełda upadnie można stracić oszczędności. Ponadto prywatny klucz znany jest administratorowi platformy a to też może stanowić zagrożenie. Portfele programowe to specjalne aplikacje na telefon. Są bezpieczne ale awaria czy strata telefonu to duży kłopot. Zawsze trzeba pamiętać o zrobieniu kopii zapasowej. Najnowocześniejsze i najbardziej bezpieczne są portfele sprzętowe. To specjalne gwarantujące bezpieczeństwo wirtualnym pieniądzom urządzenia przypominające zaawansowane breloczki. Wybór jest olbrzymi. Od prostszych modeli Ledger Nano S , Ledger Nano X czy Trezor One do przeznaczonych dla profesjonalistów takich jak niezawodny Trezor T.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here