Magazynowanie towarów to proces, który należy odpowiednio zorganizować w każdej firmie. Konkretny model zależy od sposobu transportu od zewnętrznego dostawcy, a wszystko kończy się na załadunku towaru z przeznaczeniem spedycji do klienta. Środkowy etap to przechowywanie towarów i tutaj najważniejszą rzeczą jest odpowiednie wyposażenie hal oraz regały magazynowe. Powinny być to wysokiej jakości regały metalowe, bo od nich w dużej mierze zależy efektywność pracy, a także bezpieczeństwo pracowników firmy. Ma to szczególne znaczenie, gdy nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią użytkową. Odpowiedni regał magazynowy pozwala wykorzystać w pełni potencjał przestrzeni hali. Regały bezpośrednio przyczyniają się do wydajności pracy, tak więc zakup regałów magazynowych powinien być poddany bardzo dokładnej analizie.

Wspomniane już regały metalowe to świetny wybór, jeśli myślimy o przechowywaniu ciężkich produktów, szczególnie przemysłowych i chemicznych. Regały magazynowe powinny być wykonane z metalu o dużej wytrzymałości, powinny być też stabilne i odporne na odkształcenia. Nie bez znaczenie jest odporność na korozję. Może się to wydawać początkowo mało ważne, ale dobry regał magazynowy będzie służył wiele lat i nie powinien wymagać zbyt częstej konserwacji. To generuje koszty i obniża efektywność pracy.

Wykorzystanie regałów magazynowych

Producenci zapewniają możliwość wyboru różnych kształtów regałów, co pozwala dopasować regał magazynowy do praktycznie każdego nietypowego kształtu pomieszczenia. Ważny jest także montaż oraz opcje zabudowy szeregowej. Regały magazynowe mogą służyć jako elementy wolnostojące lub jako połączenie wielu regałów, co przydaje się w halach o dużej rotacji produktów.

Regały magazynowe mogą być skręcane i takie właśnie należy wybierać. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością i stabilnością, poza tym otwory montażowe pozwalają przymocować je do ściany. Boczne śruby umożliwiają łączenie elementów w jeden większy moduł, co z kolei zwiększa siłę nośną. Dostępne są też regały magazynowe z montażem bezśrubowym, dzięki czemu można je szybko ustawić i mogą mieć szersze przeznaczenie, ale nie będą odpowiednie w przypadku towarów o dużej masie.

Warto zastanowić się nad regałami z otwartym frontem, co umożliwia szybki dostęp do narzędzi oraz wygodne przechowywanie niebezpiecznych materiałów, jak oleje czy farby. Odpowiedni stelaż z wieloma otworami pozwala natomiast zaplanować układ półek na wysokościach właściwych dla pracowników.

Zakup regałów magazynowych to nie taka prosta sprawa, jak wydaje się z pozoru. Trzeba dobrze przemyśleć, jaki rodzaj zabudowy będzie najlepszy dla konkretnego pomieszczenia i jaka będzie w nim obowiązywać organizacja pracy. Wpływa to zarówno na bezpieczeństwo, jak i wydajność przedsiębiorstwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here