Rozpoczęcie roku szkolnego to zarówno dla rodziców, nauczycieli, jak i uczniów konieczność ponownego zmierzenia się z wymogami edukacyjnymi i z realizacją założeń. Wielu nauczycieli stara się wyrobić z materiałem, którego nie jest mało, a dużo wolnego w ciągu roku szkolnego nie sprzyja realizacji tego zamierzenia.

Dla uczniów rozpoczęcie nauki w nowej szkole to także nie lada wyzwanie i stres dlatego liczą oni na to, że bez problemu poradzą sobie z nowym materiałem oraz z wymogami, które wcale nie są małe. Zastanawiają się i szukają informacji dotyczących tego, jaka jest nowa podstawa programowa dla liceum technikum. Myślą, czy będą mogli korzystać z podręczników i notatek młodszych roczników, a często okazuje się, że niestety nie, bo podręczniki zmieniają się praktycznie z roku na rok i wielu rodziców ma niemały problem z tym, żeby wyszukać w księgarniach szkolnych odpowiednie tytuły. W związku z tym cicho liczą na to, że podstawa nie ulegnie zmianie, ale często są to marzenia na wyrost, bo okazuje się, że jest zupełnie na odwrót.

Nie sposób nie zauważyć zależności, jaką daje reforma edukacji a nowy podręcznik szkolny dla ucznia. Wiele szkół proponuje swoim podopiecznym podręczniki na nowy rok szkolny, z których z założenia powinny też korzystać przyszłe roczniki. W praktyce rzadko kiedy się to udaje, bo praktycznie co roku są wprowadzane liczne zmiany i znacznie takie działanie utrudnia funkcjonowanie ucznia w szkole, a także dla nauczycieli jest kłopotliwe, gdy co roku muszą spełniać nowe założenia i wdrażać nowy materiał. Jest to po prostu dodatkowa praca. Każdy nauczyciel chciałby raz opracować dla siebie materiały, które byłyby dla niego przydatne podczas prowadzenia lekcji w danych klasach. W praktyce coraz rzadziej się to udaje, chociaż nie zawsze trzeba przedstawiać wszystko w takich czarnych barwach. Może się bowiem okazać równie dobrze, że podręczniki szkolne dla uczniów i nauczycieli, wcale nie będą się zmieniać tak często, jeśli raz wprowadzona reforma się utrzyma przez dłuższy czas. W ten sposób można by było uniknąć wielu stresów i nieprzyjemności.

Nie wszystkie podręczniki zapewnia szkoła. W wielu przypadkach uczeń nie może liczyć na otrzymanie ćwiczeń, które musi zakupić we własnym zakresie. Poza tym, materiały pomocnicze, takie jak na przykład atlasy szkolne, które wcale nie kosztują mało, nie są refundowane i nie otrzymuje się ich na własność. Co najwyżej można je wypożyczyć w bibliotece, ale nie starczy z pewnością dla wszystkich zainteresowanych.

Nowe podręczniki szkolne dla uczniów znajdziesz w sklepie https://www.gandalf.com.pl/podreczniki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here