Bywają tematy, o których nie mamy ochoty mówić, ale wszyscy wiedzą, że istnieją. Takim tematem z pewnością jest śmierć. Młodzi nie chcą o niej myśleć a ludzie starsi muszą się pogodzić z tym, że są coraz bliżej kresu swoich dni. Można oczywiście nie przejmować się niczym do ostatniej chwili. Najczęściej jednak ludzie starają się zabezpieczyć rodzinę.

Czas płynie nieubłaganie

Niezależnie od tego jak podchodzimy prawda jest taka, że czas się nie zatrzyma. Im szybciej pomyślimy o zabezpieczeniu się na przyszłość, tym później będzie nam lepiej. Sposobem zabezpieczenia osób, które czują, że niedługo może nadejść ich koniec jest spisanie testamentu.

Dokument taki można sporządzić na kartce papieru i schować gdzieś w miejscu, który w razie czego bliscy bez problemu odkryją. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak wierzyć w dobrą wolę naszych bliskich. Jednak niestety najczęściej jest tak, że kiedy w grę wchodzi spadek, tam pojawiają się problemy. Lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie wszystkiego w sposób zgodny z prawem. Notariusz jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wszystko będzie w świetle prawa zabezpieczone. W takiej sytuacji strony, które czują się niesprawiedliwie potraktowane muszą próbować udowodnić swoich racji na drodze sądowej.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności najlepiej sprawdzić co trzeba zrobić, żeby testament był zgodny z prawem spadkowym. Niezależnie od tego, jaką drogę wybraliśmy, należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Jeśli decydujemy się spisać testament bez udziału notariusza, wtedy najlepiej, żeby został on sporządzony przy świadkach. My oraz spadkobiercy i świadkowie powinniśmy podpisać się na dokumencie. Ważne, żeby były to pełne i czytelne podpisy.

Testament może być również jedynie ustny. W tym przypadku wyjątkowo ważni są świadkowie, gdyż umowa taka jest najłatwiejsza do podważenia. Dlatego najlepiej wziąć pod uwagę osoby, które nie będą miały żadnej korzyści przy ewentualnym podważeniu testamentu.

Zaufanie czy pewność?

Każdy najlepiej zna swoich bliskich. Wszyscy też wiemy, że do grobu nic nie da się zabrać. Pomimo że to bardzo delikatny temat, to warto rozważyć wszystkie opcje szybciej niż na ostatnią chwilę. Może się okazać, że zabraknie nam czasu na inną metodę przekazania swojej woli niż forma ustna.

Najbezpieczniejszą opcją, którą najtrudniej będzie podważyć będzie ta, którą pomoże nam spisać notariusz. Wizyta u notariusza jednak kosztuje, dlatego niektóre osoby mogą nie chcieć się na nią zdecydować. Testament podpisany przy świadkach również jest bezpiecznym rozwiązaniem pod warunkiem, że będzie poprawnie spisany a podpisy będą czytelne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here