Zastanawiasz się nad aplikacją na zagraniczne kierunku, ale nie wiesz, od czego zacząć? Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśni Ci ścieżkę, którą masz przed sobą. To krótki poradnik na temat kroków, które należy podjąć w przygotowywaniu się na studia za granicą, które są świetną alternatywą dla studiów na polskich uczelniach.

Wybór kierunku i kraju

Najważniejszym krokiem wyboru studiów za granicą jest zdecydowanie się, na jaki kierunek chcemy zaaplikować. Od tego powinniśmy też uzależnić wybór późniejszej uczelni. Jeśli nie wiesz, jaki kierunek będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, możesz skorzystać z gotowych testów diagnostycznych, np. test Morrisby, dostępny do zrobienia na Platformie EduCat.

Co jest najważniejsze przy wyborze kierunku? Na pewno musi być zgodny z Twoimi zainteresowaniami i predyspozycjami. Jeśli nie lubisz pisać, to dziennikarstwo nie będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Koniecznie zapoznaj się też z programem nauczania kierunku, który Cię interesuje. To bardzo ważne, aby mieć świadomość, czego będziesz uczyć się przez trzy lata studiów i czy będzie to dla ciebie ciekawe.

Wybór kraju, w którym rozpoczniesz swoje studia, także jest jednym z najważniejszych w planowaniu aplikacji na studia. Kraje różnią się warunkami aplikacji, a także kosztami studiów i życia. Czesne za studia waha się od zera (np. w Danii czy Niemczech studia są za darmo) do nawet kilkuset tysięcy złotych (np. Wielka Brytania czy USA). Możliwe jest otrzymanie stypendium na studia, jednak ich ilość jest ograniczona.

Aplikacja na studia za granicą – sprawdź wymagania

Jeśli wiesz już, na co i w jakim kraju chcesz złożyć aplikacje, pozostało sprawdzić wymagania na uczelniach, które wzbudzają Twoje zainteresowanie. Pierwsze, co warto podkreślić, to to, że z polską maturą możesz zdawać na studia za granicą. Każda uczelnia dostosowuje swoje wymagania pod egzaminy z poszczególnych krajów. Jeśli wybierasz się na studia za granicą, to najprawdopodobniej uczelnie poproszą Cię o zdanie dodatkowego egzaminu językowego (np. IELTS, CAE, Duolingo, Pearson).

Aplikacja na studia za granicą

Wymagania uczelni zależą w dużej mierze od kraju, do którego aplikujesz. Na co musisz zwrócić uwagę, weryfikując wymagania uczelni?

  1. Czy zdajesz na maturze przedmioty wymagane na wybranym kierunku? Część z kierunków może prosić o zdanie konkretnych przedmiotów, jak np. na inżynierię będzie to matematyka lub fizyka (albo to i to), na psychologię część uczelni może wymagać biologii lub matematyki, na biznes zazwyczaj jest to matematyka. Dlatego tak ważne jest, aby wcześniej rozpocząć przygotowania do aplikacji na studia za granicą i zweryfikować wymagania, a następnie wybrać do zdawania na maturze odpowiednie przedmioty.
  2. Czy zdajesz odpowiednią ilość przedmiotów na maturze? Jest to szczególnie ważne wymaganie w przypadku studiów w Irlandii i studiów w Wielkiej Brytanii. Na najlepsze uczelnie wymagane będzie zdanie trzech rozszerzonych przedmiotów.
  3. Jaki wynik musisz osiągnąć na maturze? Może się zdarzyć tak, że matura będzie jedynie formalnością w procesie aplikacji (jak np. w przypadku aplikacji na studia w Holandii, Danii, czy np. na Uniwersytet Bocconi). Uczelnie przyjmą Cię na podstawie ocen ze szkoły, dodatkowych dokumentów lub własnych testów wstępnych. Jako ostateczny warunek przyjęcia będzie trzeba dosłać przetłumaczone wyniki matury i świadectwo ukończenia szkoły.

Inne uczelnie, np. w Wielkiej Brytanii lub Irlandii mogą wymagać od Ciebie zdania przedmiotów maturalnych na konkretnym poziomie. Jako przykład niech posłuży nam kierunek BSc Computer Science na University of Warwick, gdzie od studentów z Polski wymaga się zdania matury z trzech rozszerzonych przedmiotów w tym dwa na 90% i jednego (matematyki) na co najmniej 85%.

egzaminy

  1. Czy masz odpowiednią średnią ocen, aby aplikować na dany kierunek? Na przykład uczelnie w Holandii bardzo zwracają uwagę na średnią ocen kandydata na studia lub oczekują konkretnej oceny z danego przedmiotu, zazwyczaj jest to matematyka.
  2. Jaki poziom języka angielskiego jest wymagany na uczelni? Zweryfikuj, kiedy należy przesłać do uczelni wynik z egzaminu z języka angielskiego – część z nich może wymagać go już w terminie aplikacji, a część dopiero przed przyjazdem na studia. Zwróć też uwagę, na ile punktów musisz zdać egzamin. Na przykład University of Warwick na kierunek BSc Computer Science wymaga wyników na egzaminie IELTS na poziomie: średnia 6.0 i każda z części zdana na minimum 5.5 punktów. Twój certyfikat nie może być starszy niż dwa lata w chwili rozpoczęcia studiów.
  3. Czy musisz zdać dodatkowe egzaminy? Upewnij się, czy uczelnia nie wymaga od Ciebie zdania dodatkowego egzaminu, takiego jak np. SAT (uczelnie amerykańskie, Bocconi i inne), OMPT (niektóre uczelnie holenderskie), MAT/TSA/PTE (Oxford/Cambridge), IMAT (medycyna we Włoszech), HPAT (medycyna w Irlandii)… Nie wszystkie kierunki wymagają dodatkowych testów, jednak koniecznie upwenij się, że nie musisz ich zdać.
  4. Jakie dodatkowe dokumenty są wymagane? Oprócz ocen i wyników na maturze oraz egzaminu językowego uczelnie często proszą o przesłanie dodatkowych dokumentów. Mogą to być:
    1. list motywacyjny, w którym możesz przekonać uczelnię, że to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem na wybrany kierunek,
    2. referencję od nauczyciela, w którym poświadczy, że jesteś aktywnym uczniem/uczennicą i doskonale sprawdzisz się na wybranym kierunku
    3. CV lub inne dodatkowe dokumenty.

Aplikacja na studia za granicą - zweryfikuj terminy

Aplikacja na studia za granicą – zweryfikuj terminy

Jeśli wiesz już, jakie wymagania stawiają przed Tobą wybrane uczelnie, koniecznie sprawdź terminy aplikacji, aby zdążyć z przygotowaniem wszystkich dokumentów. Aplikacja na studia za granicą odbywa się znacznie wcześniej niż na studia w Polsce. Część uczelni swoje terminy ma już w październiku na rok przed rozpoczęciem studiów (Oxford, Cambridge i medycyna w Wielkiej Brytanii) w styczniu (Wielka Brytania, Holandia – najlepsze uczelnie), marcu (Dania).

Ważny jest też system aplikacyjny, przez który aplikujesz. Niektóre kraje mają ujednolicony system aplikacyjny dla wszystkich uczelni, jak UCAS w Wielkiej Brytanii lub CAO w Iralndii, a inne proszą o aplikację osobno na każdej uczelni, np. w Holandii.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie pomocny 🙂 Powodzenia!

fundusz

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here