Każdy Polak, który w poprzednim roku legalnie zarobił choćby dziesięć złotych, jest zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe do Urzędu Skarbowego. Jeśli w ubiegłym roku był zatrudniony między innymi w oparciu o umowę o pracę, może rozliczyć się poprzez standardowy formularz PIT-37 lub nieco mniej typowy fromularz PIT-36, pozwalający na uwzględnienie dochodów z niestandardowych źródeł oraz specyficzne zabiegi podatkowe. Umowa o pracę – jaki pit? Odpowiadamy.

Umowa o pracę – jaki pit i od czego to zależy?

Wybór odpowiedniego formularza rozliczeniowego dla rocznego zeznania podatkowego zależy tak naprawdę od tego z jakich tytułów osiągaliśmy dochody w rozliczanym roku. Jeśli zarabialiśmy jedynie w oparciu o umowę o pracę, możemy spokojnie rozliczyć się w oparciu o dobrze znany i prosty formularz PIT-37.

Przysłowiowe schody zaczynają się dopiero, gdy mieliśmy więcej niż jedno źródło dochodów. Całkiem możliwe, że któreś z nich obliguje nas do złożenia formularza PIT-36. Dlatego właśnie, w pierwszej kolejności powinniśmy wykluczyć konieczność jego złożenia. Jak? Najlepiej sprawdzając, w jakich przypadkach powinniśmy z niego skorzystać.

PIT-36 – kogo obowiązuje?

Formularz PIT-36 znany jest przede wszystkim jako forma rozliczenia dla osób, które w roku podatkowym, za który składają zeznanie, uzyskały dochody z tytułu działalności gospodarczej. W praktyce jednak, do złożenia PITa-36 zobowiązana jest znacznie większa grupa podatników.

Mamy obowiązek jego wypełnienia, jeśli poza dochodami z umowy o pracę osiągnęliśmy dochody z tytułu działalności gospodarczej (o dowolnej formie prawnej) oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Prościej mówiąc – jeżeli pracowaliśmy, ale też prowadziliśmy firmę czy byliśmy rolnikami, obowiązuje nas formularz PIT-36.

Przy jego pomocy powinniśmy się też rozliczyć, jeśli uzyskaliśmy jakikolwiek przychód z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy bądź innych umów o podobnym charakterze. Do złożenia PITa-36 zobowiązuje nas także sytuacja, w której w poprzendim roku osiągnęliśmy przychód wymagający samodzielnego opłacenia zaliczki na podatek dochodowy. Dodatkowo, to właśnie PIT-36 musimy złożyć po powrocie z pracy za granicą (oczywiście, o ile osiągaliśmy tam dochody w sposób legalny).

biurko i dokumenty

Pit-36 składamy także gdy:
– korzystamy z kredytu podatkowego
– doliczamy do swoich dochodów to, co legalnie zarobiły nasze małoletnie dzieci
– obniżamy dochód o straty z poprzednich lat
– sporządziliśmy remanent likwidacyjny w grudniu roku podatkowego

Oraz w specyficznych przypadkach, takich jak:
– jesteśmy zobowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f
– wykazujemy należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika
– wykazujemy należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30e u
; których zaistnienie bądź nie warto zweryfikować zapoznając się z treścią ustawy.

W niektórych przypadkach do PITa-36 będziemy musieli złożyć stosowne załączniki. Jeśli zdecydujemy się na wypełnianie formularza przy pomocy jednego z dostępnych programów komputerowych, przy uzupełnianiu poszczególnych okienek, załączniki zostaną dodane automatycznie.

PIT-36 daje nam praktycznie te same możliwości co PIT-37. Za jego pomocą również rozliczymy dochody z tytułu umów cywilnoprawnych, zasiłków, rent, emerytur, stypendiów, praw autorskich i innych praw majątkowych, świadczeń z ZUSu czy Funduszu Pracy. Pit-36 podobnie jak PIT-37 rozliczymy też z małżonkiem.

PIT-37 – informacje

Skoro już wiemy, kiedy powinniśmy złożyć PIT-36 i upewniliśmy się, że nie jesteśmy w gronie podatników zobowiązanych do jego wypełnienia, możemy spokojnie zabrać się za rozliczenie przy pomocy standardowego formularza PIT-37.

jaki pit

O ile nie chcemy dokonywać skomplikowanych kalkulacji związanych min. z koniecznością uwzględnienia różnych dochodów czy odliczeń, taki PIT będziemy w stanie wypełnić samodzielnie w dosłownie kilka minut. Pomoże nam w tym otrzymany od pracodawcy (przeważnie osobiście lub listem poleconym) PIT-11, w którym wskazane są kwoty, jakie powinniśmy wpisać w poszczególne rubryki PIT-37.

Zeznanie PIT-37 (jak również inne zeznania) możemy, a od 2019 roku nawet musimy, złożyć przez Internet, za pomocą specjalnej wtyczki E-deklaracje Ministerstwa Finansów. Program na bieżąco sprawdza poprawność uzupełnienia formularza i o ile to możliwe, wskazuje nam błędy mogące przyczynić się do konieczności dokonania korekty deklaracji.

Podsumowując, jeśli w poprzednim roku osiągnęliśmy legalnie dochody z tytułu samej tylko umowy o pracę, z pewnością obowiązuje nas formularz PIT-37. W innym wypadku może się okazać, że odpowiednim pitem jest PIT-36 (wszystkie przypadki opisaliśmy powyżej). Jeżeli nie dotyczy nas żadna z sytuacji, w której należy skorzystać z właśnie tego formularza, zarówno dochody z umowy o pracę, jak i z innych tytułów, niewymagających rozliczenia w PIT-36, powinniśmy uwzględnić w PIT-37. Umowa o pracę – jaki PIT. Mamy nadzieję, że pomogliśmy w wyborze tego właściwego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here