Nauczanie klas 1-3 często nie jest takie proste. Oczywiście o ile na samym początku można poniekąd wykorzystywać do tego zabawę, tak już po krótkim czasie koniecznie trzeba przejść do normalnego rytmu uczenia się. A jak wiadomo dzieci mogą mieć problemy z koncentracją, ale również jedne uczą się wolniej, drugie szybciej, dlatego warto korzystać z pomocy naukowych. Przypominamy także o możliwości skorzystania z dotacji podręcznikowej, w każdym przypadku dotacje rozlicza się z jednostką samorządu terytorialnego.

Pomoce naukowe to podstawa

Warto korzystać z pomocy naukowych, tym bardziej, że dzięki nim dzieci zdecydowanie łatwiej zdobywają wiedzę, ale również ją zapamiętują. Są one także bardzo pomocne w pracy nauczycieli, dzięki nim mogą oni prowadzić w różnorodny sposób zajęcia i jednocześnie wykazać się jeszcze większą kreatywności. Pomoce dydaktyczne tak naprawdę warto wykorzystywać na każdym przedmiocie. Oto naszym zdaniem te niezbędne:

Nauka szlaczków

Cóż każdy kto pamięta, jeszcze czasy szkolne i swoją pierwszą klasę wie, że szlaczki nie zawsze wykonywało się z przyjemnością. Owszem musimy się także przyznać, że niektórym pomagali rodzice, ale może dlatego, że były trudne i nie dostosowane do wieku wczesnoszkolnego. Dlatego jedną z najlepszych pomocy naukowych jest książka pod tytułem „311 Szlaczków i zygzaczków”, którą pedagodzy powinni się inspirować. Znajduje się w niej sporo różnego rodzaju propozycji na szlaczki, które mają różny poziom trudności. Ma ona formę ćwiczeń, zatem dzieci, które naprawdę sobie nie radzą powinny z niej korzystać. Warto więc poinformować rodziców, że jeżeli chcą ze swoimi pociechami ćwiczyć, to jest to naprawdę świetny wybór. Przede wszystkim, dzięki regularnym ćwiczeniom, można wyrobić i udoskonalić technikę pisania, ale również usprawnić koordynację wzrokowo-ruchową.

7 WALIZEK – Inteligencje wielorakie w nauczaniu ortografii – obowiązkowa pozycja dla każdego nauczyciela

Następna książka, a dokładnie „7 WALIZEK – Inteligencje wielorakie w nauczaniu ortografii” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich nauczycieli języka polskiego, szczególnie w szkole podstawowej. Otóż przedstawia metodę, że każda osoba posiada nie jedną, a siedem różnych inteligencji. Taką tezę przedstawił Gardera. Zatem można wyróżnić inteligencję słowną, wizualno-przestrzenną, logiczno-matematyczną, muzyczną, fizyczno-kinestetyczną, interpersonalną. Ta która dominuje u danego dziecka decyduje, jakie metody nauczania są najbardziej skuteczne. Do książki dołączone są teczki, gdzie znajdują się niezbędne materiały takie jak: karty pracy, ale również zbiór ponad 700 wyrazów z „rz, ż, ó, u, h i ch” do wycięcia i wykorzystania w takcie lekcji.

Poznaj kształty – nauka poprzez dotyk

Nasza kolejna propozycja to „Abak. Poznaj kształty”. Takie pomoce występują w różnych stopniach trudności, zatem można je dobrać do danego wieku dzieci. Otóż poznają one kształty właśnie poprzez dotyk, a jednocześnie uczą się segregowania ze względu na kształt czy też kolor. Można wprowadzić jeszcze trudniejszy zestaw, gdzie uczniowie dodatkowo będą opisywać trudniejsze kształty i cechy przedmiotów. Takie ćwiczenia można wykonywać grupą na lekcji, ale również podczas zajęć wyrównawczych.

Nauka literek

Warto poznać jeszcze tzw. alfabet aksamitny. Jest to pomoc dydaktyczna, która można uznać wręcz za unikatową na polskim rynku. Poprzez specjalnie zaimpregnowany aksamit można poznać kształty liter, w sposób niezwykle ciekawy. Są one delikatne i szorstkie zarazem. Można je zawieszać na tablicy, ale również pozwolić każdemu dziecku dotknąć. Dzięki temu nie tylko lepiej zapamięta jak napisać daną literę, ale również uczy się opisać fakturę. Takie pomoce naukowe można również wykorzystywać na zajęciach wyrównawczych w przypadku dzieci, które nie radzą sobie z nauką.

Warto korzystać z licznych pomocy naukowych. Dzięki nim można jeszcze ciekawiej prowadzić lekcje. Jednocześnie wszystkim nauczycielom przypominamy o dotacjach na podręczniki do szkół podstawowych. Warto zapoznać się z ofertą na stronie nowaera.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here