Chyba każdemu z nas przydarzyła się sytuacja, w której nie mogliśmy znaleźć w szafie ulubionej bluzki. Zachowanie porządku i ładu w garderobie to ogromne wyzwanie, szczególnie, jeżeli mamy wiele ubrań i często ubieramy się w pośpiechu. Wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad, aby cieszyć się dobrze zorganizowaną garderobą, w której wszystko będzie pod ręką.

Porządek w szafie – tylko to, co potrzebne

Aby cieszyć się porządkiem w szafie warto regularnie robić przegląd znajdujących się w niej ubrań – szczególnie, jeżeli zmienia się pora roku. Trzymanie ubrań letnich i zimowych w jednym miejscu to starta miejsca oraz znaczne utrudnienie. Dlatego, jeżeli kończy się lato poświęcić kilka godzin, aby spakować letnie ubrania i przenieść w mniej używane miejsce, na przykład na górne półki szafy. To samo warto zrobić z zimowymi ubraniami wiosną, która potrafią zająć bardzo dużo miejsca – aby, je sprawnie przechowywać, wykorzystaj worki próżniowe, które poprzez odessanie powietrza znacząco zmniejszają swoją objętość. Kluczem do porządku w garderobie jest regularne „odchudzanie” szafy, czyli pozbywanie się ubrań, które już nie nosisz. Warto oddać lub wyrzucić wszystkie ciuchy, których nie nałożyłaś w ostatnim roku – jeżeli przez 12 miesięcy ich nie nosiłaś, prawdopodobnie nie są Ci już potrzebne. Pozbywać należy się ubrań zniszczonych oraz takich, które nie pasują do Twojej figury lub urody. Dzięki takim porządkom, będziesz mieć nieco mniej ubrań, ale nie nigdy nie powiesz, że nie masz się w co ubrać.

Ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni

Jeżeli w Twojej szafie znajdują się tylko te ubrania, które używasz w danym sezonie, możesz przejść do organizacji Twojej garderoby. Warto tu trzymać się kilka zasad – trzymaj oddzielnie te ciuchy, które się gniotą, najlepiej zapewnij im odpowiednią ilość miejsca między wieszakami. Na drążki wieszaj obok siebie ubrania o podobnej długości, przy ścianie możesz umieścić te najdłuższe, a pod krótszymi – na przykład koszulami, zorganizuj miejsce na buty. Warto korzystać z różnego rodzaju pojemników, przezroczystych pudeł i akcesoriów – przydatne mogą być wieszaczki na torebki, haczyki na kapelusze czy krawaty. Głębokie i wysokie półki zagospodaruj ubraniami, których nie używasz codziennie – możesz je umieścić w pudełkach. Jeżeli się śpieszysz, nie wrzucaj byle jak ubrań do szafy, ponieważ odnalezienie ich i ułożenie zajmie Ci o wiele więcej czasu, lepiej zostawić je na łóżku lub krześle i ułożyć starannie po przyjściu do domu. O wiele łatwiej Ci będzie znajdować konkretne ubrania, jeżeli w szafie zamontujesz ledowe lampki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here