Około 5 lat temu rozpoczęło się masowe wycofywanie wybranych substancji czynnych zwalczających szkodniki. Pierwsze ograniczenie dotknęły zaprawy neonikotynoidowe, a następnie zostało zabronione stosowanie dimetoatu i chloropiryfosu. W efekcie czego została znacznie utrudniona walka ze szkodnikami w większości upraw polowych.
Coraz trudniej zwalczać szkodniki?
Wycofanie substancji czynnych znacznie skomplikowało ochronę insektycydową w uprawie roślin rolniczych i uprawie warzyw. Z rynku na przestrzeni ostatnich 5 lat zostało usunięte ponad 300 produktów, które pełniły ważną funkcję w zabezpieczeniu upraw przed szkodnikami.
W najbliższej przyszłości nie zanosi się na diametralne zmiany. Już wiadomo, że kolejna substancja czynna wykorzystywana w uprawie warzyw i owoców miękkich oraz sadach zostanie wycofana. Ważą się też w dalszym ciągu losy substancji czynnej deltametryna, której obecne zatwierdzenie wygasa 31 marca 2026 roku.
Jaka substancja czynna zostanie wycofana w 2025 roku?
Decyzją Komisji Europejskiej substancja czynna spirotetramat nie uzyskała odnowienia, co jest równoznaczne z wprowadzeniem zakazu jej stosowania w uprawach na terenie Unii Europejskiej.
W Polsce zarejestrowany i dostępny w sprzedaży jest tylko jeden produkt zawierający tę substancję czynną – Movento 100 SC z firmy Bayer. Jednak jest to bardzo ważny insektycyd w ochronie warzyw i innych uprawa.
Do kiedy będzie można stosować spirotetramat?
W przypadku braku odnowienia substancji czynnej Komisja Europejska podaje dwie bardzo ważne daty dotyczące klienta ostatecznego (Rolnika):
- termin graniczny sprzedaży insektycydów zawierających spirotetramat: do 30 czerwca 2025 roku
- termin ostatniego stosowania środków owadobójczych: 31 października 2025 roku
Z powyższych dat wynika jednoznacznie, że 2025 jest ostatnim rokiem, w którym substancja czynna będzie mogła zostać zakupiona i wykorzystana do zwalczania ważnych gospodarczo szkodników.
W jakich uprawach jest stosowana?
Spirotetramat nie jest aplikowany w wielkopowierzchniowych uprawach polowych, ale jest niezwykle ważny w uprawie warzyw i roślin sadowniczych. Obecny zakres rejestracji Movento 100 SC obejmuje między innymi:
- kalafior, brokuł, kapusta, brukselska, kapusta głowiasta, sałata, sałata masłowa, sałata lodowa, sałata rzymska, sałata dębolistna, jarmuż, kapusta pekińska, kapusta chińska pak-czoi, kalarepa
- porzeczka czarna, porzeczka czerwona, porzeczka biała, wiśnia, czereśnia, grusza
W wymienionych uprawach substancja czynna wykorzystywana jest do zwalczania szkodników o aparacie gębowym ssący lub kłująco-ssącym np. mszyc, pryszczarków.