W dzisiejszych czasach pisanie formalnych dokumentów i podań stanowi coraz większy problem dla młodych ludzi, którzy wychowali się w erze internetu. A w nim, jak wszyscy wiemy, poprawna polszczyzna należy do rzadkości. W rozmowach prowadzonych na komunikatorach i portalach internetowych młodzież bardzo często używa skrótów, potocznych wyrażeń czy slangu. Coraz rzadziej spotyka się ręcznie pisane listy, które zostały zastąpione przez elektroniczne e-maile.
Skąd w takim razie młodzi ludzie, którzy szukają dobrze płatnej posady, mają wiedzieć, jak napisać cv do pracy? W szkołach nie kładzie się na tę umiejętność zbyt dużego nacisku, dlatego postaram się zaprezentować kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Wam zyskać przychylność u niejednego pracodawcy.
Po pierwsze, kluczowa jest tutaj odpowiednia struktura i język tekstu. Ten drugi oczywiście powinien być formalny, a wszystkie informacje muszą zostać przedstawione w prosty, nieskomplikowany sposób. Unikajcie długich, wielokrotnie złożonych zdań – zamiast tego postawcie na konkrety, które są przecież najistotniejsze. Upewnijcie się, że całość nie zajmuje więcej niż 2 strony A4, a także używajcie prostej, standardowej czcionki. Na końcu koniecznie poproście drugą osobę, by upewniła się, że tekst nie zawiera żadnych błędów, mogą one bowiem zostać odebrane jako brak motywacji i chęci otrzymania danej posady.
Przejdźmy teraz do samej zawartości Waszego CV
Na górze zamieście swoje dane osobowe, czyli imię i nazwisko, adres, e-mail oraz numer telefonu kontaktowego. Zbędne jest tutaj umieszczanie zdjęcia, ponieważ to nie na podstawie wyglądu powinna zapaść decyzja o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Upewnijcie się także, że e-mail, który podajecie, ma profesjonalną nazwę, na przykład składającą się z waszego imienia i nazwiska.
Pod żadnym pozorem nie podawajcie prywatnych e-maili o nazwie typu: hotgirl czy zuzinka342. Takie e-maile zwyczajnie nie są traktowane przez potencjalnych pracodawców poważnie i bardzo często trafiają do skrzynki spamu. Jeśli nie posiadacie odpowiedniego adresu skrzynki pocztowej, możecie założyć nowy specjalnie do celów biznesowych, a na pewno przyda się w przyszłej karierze zawodowej.
W kolejnym etapie pisania CV możecie zacząć od wypunktowywania swojego doświadczenia zawodowego i poszczególnych etapów kariery lub skupić się na wykształceniu i swoich osiągnięciach. Wszystko zależy od tego, co ma większe znaczenie w waszym wypadku. Jeśli macie szerokie doświadczenie w branży, w której zamierzanie szukać pracy, warto zacząć od tego i bardziej się na tym skupić. Natomiast jeśli jesteście świeżo upieczonymi magistrami i właśnie zakończyliście etap wykształcenia wyższego, czy też jesteście w trakcie studiów i szukacie tylko dorywczej pracy, wtedy w dużo większym stopniu rozwińcie aspekt edukacji.
Jeśli chodzi o rubrykę wykształcenie i kwalifikacje, zacznijcie pisanie od najbardziej niedawnych etapów i posuwajcie się wstecz. Jeśli, na przykład, ukończyliście studia dyplomowe, skupcie się najbardziej właśnie na tym szczeblu, warto jest napisać, na jaki temat pisaliście pracę magisterską/inżynierską, a także zaznaczyć najbardziej znaczące, najważniejsze osiągnięcia, jakich dokonaliście w trakcie nauki.
Mogą to być osiągnięcia naukowe, ale nie tylko, ważne będą również różne wydarzenia, które koordynowaliście lub planowaliście, czy wszelkiego rodzaju szkolenia oraz kursy (które są bardzo cenione w wypadku postępowania kwalifikacyjnego). W wyżej opisanym przypadku nie ma większego sensu zaznaczanie swojej szkoły średniej, a tym bardziej niższych szczebli w edukacji. Jeśli natomiast jesteście jeszcze przed studiami, czy też dopiero zaczęliście rok akademicki, wtedy możecie skupić się na liceum, czy też innej szkole średniej i bardziej rozwinąć ten aspekt.
Podczas wypunktowywania swojego doświadczenia zawodowego warto być wyczerpującym i dokładnym, ponieważ to właśnie doświadczenie liczy się najbardziej dla Waszego potencjalnego pracodawcy. W tej części CV duże znaczenie ma to, jak zaprezentujecie swoją karierę zawodową. Warto więc zaznaczyć swoje osiągnięcia i wyniki.
Jak nie trudno zauważyć, w dzisiejszych czasach znajomość co najmniej jednego języka obcego jest niezbędna w przypadku większości stanowisk, dlatego im więcej, tym lepiej.
Jednak pamiętajcie – nigdy nie podawajcie wyższego poziomu danego języka, niż faktycznie posiadacie, łatwo jest to bowiem wykryć na rozmowie kwalifikacyjnej.
Na koniec możecie podkreślić, jakie dodatkowe umiejętności posiadacie – oczywiście takie, które mogą być potrzebne w danej pracy.
Mowa tu na przykład o umiejętności obsługi komputera czy prowadzenia pojazdu. W dolnej części CV możecie nakreślić w małym stopniu zainteresowania, które mogą wyróżnić Was spośród wielu kandydatów.
Jak widzicie, pisanie CV nie jest tak skomplikowane, na jakie wygląda. Wystarczy usiąść i rzetelnie zabrać się do pisania, pamiętając o tych najważniejszych punktach. Powodzenia!