Poszukiwanie pracy może samo w sobie wydawać się pracą pełnoetatową. Jeśli jednak nie przynosi rezultatu, być może nadszedł czas, aby zmienić taktykę i dowiedzieć się właściwie, jak szukać pracy?

Gazety są wciąż na szczycie listy tradycyjnych metod poszukiwania pracy. Mimo że wiele firm ogłasza się w Internecie, nadal można znaleźć wiele ogłoszeń o pracę w gazetach. Jeśli pracujesz w konkretnej branży, poszukaj czasopism w tej dziedzinie, ponieważ mogą one zawierać ogłoszenia o pracy, jakiej szukasz, choć przeglądanie stron internetowych jest zwykle szybszym sposobem szukania.

Wybierając sposoby na znalezienie pracy, nie pomijaj profesjonalnych rekruterów i headhunterów. Ci specjaliści znają się na swoim fachu i mogą pomóc Ci w sprawniejszych poszukiwaniach. Jeśli jesteś studentem lub absolwentem, sprawdź na swojej uczelni, czy oferuje ona bezpłatne usługi pośrednictwa pracy.

Ta tradycyjna metoda poszukiwania pracy może nadal działać, szczególnie w przypadku mniejszych firm. Powinieneś zatrzymywać się w firmach, w których chcesz pracować, aby się przedstawić i zobaczyć, czy mają one jakieś oferty pracy. Zdobądź nazwiska menedżerów, aby móc z nimi osobiście porozmawiać. Weź ze sobą CV i inne ważne dokumenty, aby pokazać je potencjalnym pracodawcom.

laptop

Lekką odmianą tej metody jest po prostu telefonowanie

Zamiast fizycznie udawać się na miejsce, możesz zadzwonić do firm, które, jak masz nadzieję, mogą cię zatrudnić. Podobnie jak w przypadku poszukiwania pracy od drzwi do drzwi, telefonowanie może zakończyć się odrzuceniem, ale zdecydowanie warto próbować.

Wysyłanie maili do ewentualnych pracodawców to starsza metoda wyszukiwania ofert, które nie zostały jeszcze opublikowane. Podejmij się i tego. Sporządź listę firm, w których chcesz pracować, i przeszukaj ich strony internetowe, aby znaleźć osobę, która powinna otrzymać Twój e-mail. Poinformuj ją, że interesujesz się konkretnym stanowiskiem w firmie, opowiedz o swoim doświadczeniu i kwalifikacjach. Wykonaj krótką rozmowę telefoniczną z menedżerem ds. rekrutacji, aby upewnić się, że otrzymał on Twój e-mail i więcej informacji na temat Twojego życiorysu.

Rodzina, przyjaciele i byli współpracownicy również bywają cennym źródłem informacji o pracy, a nawet mogą polecić Cię swoim własnym szefom. Ponieważ znasz już tych ludzi, jest to jeden z najprostszych sposobów na znalezienie pracy. Bierz udział w profesjonalnych wydarzeniach networkingowych, takich jak targi branżowe, najczęściej, jak to możliwe, aby poszerzyć zasięg swoich kontaktów.

Twórz proste wizytówki ze swoimi danymi kontaktowymi, profesją i kluczowymi umiejętnościami, aby rozdawać je razem ze swoim CV. Niech wszyscy wiedzą, że jesteś chętny do pracy i zmotywowany, jednak unikaj przy tym desperacji. Jeśli ktoś stanowczo twierdzi, że obecnie nie chce nikogo zatrudniać, zapytaj tylko, czy zna kogoś, kto może to zrobić.

Niech pracodawcy przyjdą do ciebie, a nie odwrotnie. Możesz reklamować się bezpłatnie w niektórych witrynach internetowych pod hasłem „szukam pracy”. Inną opcją jest stworzenie profesjonalnej strony internetowej, w której możesz zamieścić swoje CV lub odpowiednie doświadczenie i inne informacje o sobie. Może to być szczególnie skuteczne w przypadku twórczych karier, takich jak pisanie, projektowanie graficzne lub tworzenie stron internetowych, ponieważ możesz stworzyć portfolio swojej pracy na tej właśnie stronie internetowej.

jak szukać pracy przez telefon

Wielu pracodawców publikuje oferty pracy na stronach internetowych zaprojektowanych specjalnie do tego celu. Witryny te umożliwiają również osobom poszukującym pracy zamieszczanie życiorysów, aby potencjalni pracodawcy mogli je znaleźć.

Zachowaj ostrożność, umieszczając swoje dane osobowe w domenie publicznej i postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi ustawień prywatności. Jedną z opcji jest użycie dedykowanego adresu e-mail, aby Twoje osobiste dane kontaktowe pozostały prywatne. Pamiętaj, aby zaktualizować swoje CV i profil, gdy tylko dostaniesz pracę.

Praca jako wolontariusz również jest bardzo dobrym pomysłem. Wolontariat, który pasuje do ścieżki Twojej kariery, zapewni Ci świeże doświadczenie, najnowsze referencje i nowe kontakty. Praca w konkretnym środowisku, bez względu na to, czy jest płatna, czy bezpłatna, pokazuje potencjalnym pracodawcom, że jesteś pracowity, energiczny, oddany i nie lubisz bezczynnie siedzieć, i marnować czas. Wolontariat pomaga również w organizacji czasu i często pozwala rozwinąć szereg nowych umiejętności. Pomaga czuć się zmotywowanym, cenionym i potrzebnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here