Metoda SMART jest to skuteczny i prosty sposób na wyznaczenie i osiągnięcie postawionych celów. Możemy używać jej zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Ta metoda wprowadzona została w latach 80 ubiegłego wieku. Pierwszą firmą, która zastosowała zasady była General Electric, amerykański gigant przemysłowy. Wkrótce po tym firmy na całym świecie zaczęły działać zgodnie z regułami metody SMART. Metoda ta jest skuteczna oraz prosta w zastosowaniu. Na czym ona polega i jakie są jej podstawowe zasady? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/metoda-smart/

Na czym polega i jak używać metody SMART? 

Sekret tej metody odkrywa przed nami Charles Duhigg w w książce swojego autorstwa pod tytułem „Mądrzej, szybciej, lepiej”. Metoda SMART zdecydowanie ułatwia organizacje a także zwiększenie produktywności naszej pracy. Jakie są jej fundamenty?

Metoda SMART – podstawowe fundamenty

Pierwsza firma, która skorzystała z metody SMART, czyli General Electric, zobowiązała wszystkich swoich managerów, a także liderów do przygotowania co kwartalnych celów przy użyciu metody SMART. Według tej metody cele miały być:

  • Specific – konkretne
  • Measurable – mierzalne
  • Achievable – osiągalne/akceptowalne
  • Realistic – realne
  • based on a Timeline – terminowe/określone w czasie

Oczywiście wszystko w teorii wydaje się prostsze niż w praktyce. Charles Duhigg skomentował to w ten sposób: 

„ROZPISANE W TEN SPOSÓB CELE NAPEWNO ZNAJDOWAŁY SIĘ W ZASIĘGU MOŻLIWOŚCI, A ICH OPIS STAWAŁ SIĘ AUTOMATYCZNIE CAŁKIEM PRZYZWOITYM PLANEM DZIAŁANIA”

Autor książki, przywołuje również opinię podsumowania badania nad skutecznością podejścia do metody SMART. Około 400 badań laboratoryjnych i terenowych potwierdziło, że niektóre cele prowadzą do większego wzrostu efektywności niż łatwe, ze sprecyzowane, a także abstrakcyjny cele. Charles Duhigg dodaje:

„Szczególne efekty dają cele rozpisane metodą SMART, ponieważ odblokowują w ludziach potencjał, o których mogą się nawet nie podejrzewać”.

Jeżeli używasz tej metody, to przebywasz swoje marzenia w cele, kulturę możesz osiągnąć kropkę jeżeli cel jest zbyt trudny, to dzięki podejściu SMART będziesz to mógł zmodyfikować. W takim celu podziel to na mniejsze, łatwiejszy do osiągnięcia etapy. Sukces ich realizacji dać i motywacja do dalszego działania.

Pracując nad planem realizacji Smart, Musimy pamiętać o potencjalnej pułapce. Możemy skoncentrować się na celach osiągalnych, nieważnych i mało ambitnych. Jest to bardzo podobna pułapka do tej zawierającej się w liście ” to do „. Dlatego warto jest używać tej metody odważnie, ale z głową. Z pozoru nawet szalone i niewykonalne pomysły przy użyciu metody SMART, mogą wydawać się łatwiejsze do zrealizowania.

Zobacz też: http://www.haveasign.pl/zakupy-online-co-zrobic-aby-ludzie-wybierali-twoja-witryne/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here