Egzamin maturalny z matematyki jest ponownie obowiązkowy (jeśli ktoś chce otrzymać świadectwo dojrzałości) już od 2010 r. Tym samym wszystkie osoby, które chcą zdać maturę, muszą nie tylko przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym, ale również – zdobyć co najmniej 30 proc. punktów. Pomóc w tym mogą tablice matematyczne, z których maturzyści mają prawo korzystać na egzaminie.

Czym jest tablica matematyczna z wybranymi wzorami?

Każdy maturzysta, który chce otrzymać świadectwo dojrzałości, musi podejść do co najmniej trzech egzaminów na poziomie podstawowym (z języka polskiego, obcego i matematyki) oraz uzyskać z nich co najmniej 30 proc. punktów. Oprócz tego konieczne jest przystąpienie do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Na maturze co do zasady zabronione jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy. Ciekawym wyjątkiem jest jednak matematyka. Zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym maturzyści mogą korzystać nie tylko z podstawowego kalkulatora, linijki czy cyrkla, ale też – z tablic matematycznych.

Czym są tablice matematyczne? To broszura, stanowiąca zbiór najbardziej podstawowych i najczęściej wykorzystywanych definicji, twierdzeń i własności matematycznych. Przystępujący do egzaminu znajdą w broszurze kilkanaście różnych rozdziałów – od wartości bezwzględnej liczby, przez potęgi, pierwiastki, logarytmy, niektóre funkcje, aż po geometrię, planimetrię czy rachunek prawdopodobieństwa. Każdy rozdział to podstawowa „pigułka wiedzy” na dany temat. Maturzysta może zatem w chwili zawahania sięgnąć po tablicę i upewnić się, że nie stosuje działania, które pozostaje w sprzeczności z podstawowymi zasadami matematycznymi.

O tym, jak wygląda taka tablica matematyczna, co można znaleźć w przykładowym rozdziale oraz jakie zagadnienia są w niej poruszone, można przeczytać więcej na Merito.pl w sekcji „dzielimy się wiedzą” : https://www.merito.pl/poznaj-wsb-merito/dzielimy-sie-wiedza/jak-poradzic-sobie-na-maturze/tablice-maturalne-i-wzory-matematyczne-niezbedna-pomoc-na-maturze.

Tablice matematyczne zapewnia szkoła – nie można ich przynosić na maturę

Za redakcję tablic matematycznych z wzorami odpowiada Centralna Komisja Edukacyjna. Szkoły z kolei są odpowiedzialne za dostarczenie tablic na egzamin. Mimo, że w Internecie można bez problemu zapoznać się z treścią takiej tablicy (CKE udostępnia broszurę na swojej stronie internetowej), uczeń nie ma prawa przynieść na egzamin wydrukowanej lub kupionej broszury. Istniałoby wtedy prawdopodobieństwo, że taka tablica została „wzbogacona” o dodatkowe elementy, które miałyby pomóc maturzyście przebrnąć przez egzamin.

Maturzysta powinien mieć oczywiście świadomość, że tablica matematyczna jest tylko formą pomocy; bez systematycznej nauki przez cały okres szkoły średniej zasady i wzory ujęte w broszurze nie zdadzą się na nic, a maturzysta nawet nie będzie potrafił z nich skorzystać. Z tego względu nie warto zbyt mocno polegać na broszurze udostępnianej przez CKE, choć niewątpliwie w wielu sytuacjach może okazać się bardzo przydatna podczas egzaminu maturalnego.

 

Reklama.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here