Zaplanowanie własnej kariery zawodowej jest bardzo trudne. Tym bardziej, jeśli nie za bardzo wiemy jak zaplanować karierę zawodową i do czego zacząć? Problem polega na tym, że jesteśmy młodzi i teraz trzeba podjąć decyzje o tym, co mamy robić w przyszłości. Zdajemy maturę, wybieramy studia, ale my naprawdę nie wiemy, co chcemy robić? Co wtedy się dzieje?

Najczęściej wybieramy taką drogę jak znajomi albo jak rodzice. Nie zawsze to, co teraz popularne musi być takie w przyszłości, co oznacza, że można tutaj w łatwy sposób popełnić błąd. Musimy jeszcze w planach uwzględnić pewnego rodzaju ryzyko. Życie nie jest takie łatwe jak nam się w młodym wieku wydaje. Nagle okazuje się, że to, co chcemy robić jest trudniejsze niż nam się wydawało i co wtedy? Od marzeń o tym, co mamy robić do ich realizacji jest daleka droga.

Dobry plan to klucz do sukcesu

Kluczem do szczęścia, jeśli chodzi o karierę zawodową jest wybranie tego, co chcemy robić i co lubimy. Praca, którą wykonujemy nie tylko z chęci zysku, ale dlatego że nam się to podoba jest lepszym rozwiązaniem. Wiele osób nam powie, że trzeba tylko zarabiać pieniądze, ale to nie jest prawdą. Wykonywanie zawodu, który sprawia nam przyjemność to coś niesamowitego i do tego trzeba dążyć. Nie zawsze nam się to w stu procentach uda, ale jeśli nie spróbujemy to się nie przekonamy.

kariera zawodowa

Bardzo dobrze byłoby planować swój zawód z hobby, jakie mamy. Oczywiście nie może to być siedzenie przed telewizorem, ale już granie na komputerze może przynieść nam pieniądze. Dzisiaj gracze zarabiają bardzo dużo pieniędzy. My jednak pozostaniemy przy zawodach nieco innych takich, które są znane od lat i które też mogą dawać nam wiele przyjemności.

Błędem jest wybieranie takiego zawodu, który nie sprawia nam przyjemności. Można spotkać takich lekarzy, których rodzice również są w tym zawodzie, ale dzieci nie muszą się tym interesować. Jeśli tego nie lubią i nie czują się na siłach to nigdy nie będą dobrymi lekarzami. Tak to wygląda w praktyce, dlatego trzeba o tym zawsze pamiętać.

Nigdy nie jest za późno na zmiany

Można również wspomnieć o tych osobach, które dzisiaj już pracują, ale nie są z pracy zadowolone. Można być przed emeryturą, a jeszcze zmienić swoją pracę i to, co wykonujemy, na co dzień. Na zmiany nigdy nie jest za późno, ale wiele osób o tym zapomina, a szkoda. Tym bardziej, że dzisiaj mamy wiele możliwości jak studia przez Internet i warto byłoby to wykorzystać. Przekonamy się wtedy czy jest dla nas jakaś szansa czy nie. Najgorsze, co można zrobić to nic nie robić, bo myślimy, że to i tak nic nie da.

Kariera zawodowa powinna się rozwijać tak jak my tego oczekujemy, bo tylko wtedy będziemy bardzo zadowoleni. Niestety często kariera zawodowa nijak ma się do rodziny, którą chcemy zakładać. Wiele osób poświęca rodzinę dla kariery, ale to jest też błędem. Byłoby dobrze to wszystko wypośrodkować, a wtedy nasz cel zostanie w stu procentach osiągnięty, a my będziemy zadowoleni. Nie wszystko układa się po naszej myśli, co w życiu jest wiele niespodzianek i to również trzeba w planowaniu swojej kariery uwzględnić.

Tylko wtedy zwiększamy szanse na to, że wygramy. Jeśli ktoś jest nastawiony tylko na wygraną i przegra to często jego życie legnie w gruzach. Najczęściej tak mają młode osoby, które są pokoleniem roszczeniowym i wydaje im się, że wystarczą studia i można zawojować świat. Niestety życie szybko takie osoby sprowadza na ziemie i kończy się to bardzo różnie. Popatrzmy na tych ludzi, którzy mieli ambitne plany i chcieli robić super karierę i skończyły w magazynie w supermarkecie. Tak to właśnie wygląda.

uścisk dłoni

Nasza kariera zawodowa

Wybór odpowiedniej ścieżki dla każdego jest trudny. Niektóre osoby mają łatwiej, bo ich rodzice już tutaj są i im pomogą. Te osoby, które zaczynają od zera i wszystko muszą robić same i wszystko planować mają trudniej. Z drugiej strony, jeśli odniosą sukces to wiedzą, że do wszystkiego doszły same i mają z tego satysfakcje. Każdy sposób na osiągniecie swojego celu jest dobry i trzeba to wykorzystać. Wtedy przekonamy się czy to była właściwa droga, a jeśli nie to przecież zawsze trzeba mieć plan awaryjny i wtedy z niego skorzystamy.

Nigdy nie można się poddawać, bo wtedy na pewno nie osiągniemy tego, co sobie zaplanowaliśmy. Kariera to słowo, które w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Jeśli sami nie wiemy jak to zaplanować i która drogę wybrać to można skorzystać z pomocy psychologów i testów. Wtedy naprowadzą nas na właściwą drogę i będziemy wiedzieli, co wybrać, a co nie jest dla nas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here