Pożyczka leasingowa jest rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Czym różni się ona od leasingu? Dla kogo będzie szczególnie korzystnym rozwiązaniem? Jakie są jej wady i zalety? Dowiesz się poniżej. 

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa jest produktem finansowym z pogranicza kredytu i leasingu. Najprościej rzecz ujmując, jest to pożyczka udzielana firmie w celu zakupu środków trwałych. Nie można jej zatem wykorzystać na dowolny cel, a jedynie na ściśle wskazany cel inwestycyjny.

Czym zatem różni się ona od leasingu? Po pierwsze, w przypadku finansowania środków trwałych za pomocą pożyczki, przedsiębiorca kupuje te środki na swoją własność, natomiast w przypadku leasingu jedynie korzysta ze środków, będących własnością leasingodawcy. Po drugie, przedsiębiorca ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Po trzecie, w przypadku leasingu, korzystający musi co miesiąc pokrywać podatek VAT naliczony od rat leasingowych. Jest to niekorzystne rozwiązanie zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami VAT, bowiem nie mogą odliczyć uiszczonego podatku. Problem ten zostaje natomiast wyeliminowany w przypadku finansowania zakupu poprzez zaciągnięcie pożyczki leasingowej.

Odmienne są także kwestie formalne związane z uzyskaniem finansowania. W przypadku leasingu należy wnieść bowiem wkład własny, który to nie jest wymagany przy pożyczce. Ponadto okres kredytowania może być znacznie dłuższy niż czas trwania umowy leasingu.

Pożyczki leasingowe na samochód – czy warto?

Pożyczki leasingowe są najczęściej wykorzystywane w celu zakupu auta, jednak za ich pomocą można finansować także naczepy, przyczepy, pojazdy specjalistyczne, maszyny i urządzenia, w tym specjalistyczne urządzenia medyczne oraz maszyny rolnicze, a także sprzęt IT czy nawet nieruchomości.

Z czego wynika zatem popularność pożyczek leasingowych na samochód? Przede wszystkim z faktu, że procedury ubiegania się o pożyczkę są znacznie prostsze. Z reguły banki mają mniejsze wymagania, jeżeli chodzi o zdolność kredytową (dostępne są nawet pożyczki bez zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach). Kolejnym plusem jest możliwość zakupu auta używanego, a także możliwość sfinansowania całości inwestycji pożyczką. Co więcej, długość okresu spłaty pożyczki jest bardziej elastyczna niż długość okresu leasingowania pojazdu, co w konsekwencji powoduje, że comiesięczna rata może być niższa.

Warto także wskazać, że pożyczka będzie znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem dla określonych grup przedsiębiorców, takich jak:

  • przedsiębiorcy niebędący płatnikami podatku VAT,
  • lekarze, najczęściej kupujący sprzęt opodatkowany 8% stawką podatku VAT,
  • rolnicy,
  • przedsiębiorcy ubiegający się o dotacje z UE (kiedy to zakup środka trwałego na własność jest warunkiem koniecznym do uzyskania dotacji.

Z drugiej strony, jeżeli dany przedsiębiorca przywykł, że po zakończeniu każdej umowy leasingu wymienia swój pojazd na nowy, zawierając kolejną umowę, to pożyczka leasingowa nie sprawdzi się w jego przypadku.

Pożyczka leasingowa – kalkulator kosztów

Pożyczka leasingowa jest produktem finansowym, w przypadku którego występują koszty zbliżone do sytuacji, w której zaciągany jest tradycyjny kredyt inwestycyjny. Do kwoty pożyczki należy zatem doliczyć przede wszystkich wartość odsetek czy kosztów dodatkowych, np. związanych z ustanowieniem zabezpieczeń spłaty pożyczki, takich jak zastaw rejestrowy. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak będą kształtowały się koszty pożyczki leasingowej w Twoim konkretnym przypadku, kalkulator kosztów znajdziesz na https://e-dobrykredyt.pl/oferta/pozyczka-leasingowa/

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że część odsetkowa każdej raty, uiszczana co miesiąc przez przedsiębiorcę, stanowić będzie koszt uzyskania przychodu. Ponadto właściciel pojazdu będzie mógł dokonywać odpisy amortyzacyjne, dzięki czemu optymalizowane będą zobowiązania podatkowe. Z drugiej strony w przypadku leasingu w koszty wliczona może być cała rata leasingowa, zatem każdorazowo warto przeliczyć, które rozwiązanie będzie dla danego przedsiębiorcy bardziej korzystne. Warto przy tym zwrócić uwagę również na fakt, że informacja o zawarciu umowy pożyczki będzie udostępniona w BIK, co może wpłynąć w późniejszym okresie na zdolność kredytową przedsiębiorcy, z czego należy sobie zdawać sprawę, jeżeli planujemy w bliskiej przyszłości jeszcze inne inwestycje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here