Praca to termin powszechnie używany przez niemal wszystkich ludzi, w różnych kategoriach wiekowych, ale ile osób tak na prawdę dobrze rozumie to pojęcie? Aby lepiej je wyjaśnić warto sięgnąć do ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, który definiuje to słowo. Zgodnie z ustawą, praca to działanie człowieka o charakterze fizycznym lub intelektualnym, stanowiące źródło zaspokajania ludzkich potrzeb, dążące do osiągnięcia pewnego celu materialnego lub niematerialnego w ramach pracy zespołowej. Ponadto, praca posiada kilka istotnych cech, bez których nie mogłaby funkcjonować pod tym określeniem. Wyróżnia się następujące cechy: dobrowolność, odpłatność, podporządkowanie, osobiste świadczenie pracy, podejmowanie na rzecz i ryzyko pracodawcy.

Rynek pracy w Polsce jest bardzo rozwinięty. W okresie pandemii przeszedł prawdziwe trzęsienie ziemi, podobnie jak w większości krajów na świecie, ale na szczęście ten etap wydaje się już zamknięty. Aktualnie w Polsce jest jedna z najniższych stóp bezrobocia w całej Unii Europejskiej, według wyliczeń Eurostatu, Polska zajmuje pod tym względem 4. miejsce w Europie, a lepszy wynik osiągają jedynie Czechy, Holandia i Malta. Najgorzej pod tym kątem wyglądają kraje śródziemnomorskie, gdzie procent bezrobocia w skali kraju sięga nawet powyżej 10%, tak jest w Grecji, Hiszpanii oraz Włoszech.

Sprawdź też: https://www.lokalnatelewizja.pl/wiadomosci/s/15620,pracodawcy-maja-problem-ze-znalezieniem-specjalistow-zobacz-kogo-szukaja

Najpopularniejsze oferty pracy w Polsce

W naszym kraju najpopularniejsze oferty pracy dotyczą oczywiście branży IT. Ogłoszenia dotyczące tej specjalizacji stanowią ponad 50% wszystkich anonsów o pracę. Ponadto, pracodawcy często szukają osób do branży gastronomicznej – wynika to z faktu, że wiele osób straciło zaufanie do stabilności tej gałęzi usług z uwagi na sytuację epidemiologiczną oraz nieustanne otwieranie i zamykanie lokali. Bardzo dużo ogłoszeń o pracę dotyczy pracowników budowlanych. Jest to związane oczywiście z rosnącym zapotrzebowaniem na nowe mieszkania i domy. Równie często pojawiającymi się anonsami związanymi z poszukiwaniem pracowników są te odnoszące się do specjalistów w jakiejś branży – elektryków, hydraulików, monterów itp.

Jak wynika z informacji, w ostatnim czasie znacznie wzrosły oczekiwania pracodawców w stosunku do przyszłych pracowników. Od pracowników oczekuje się przede wszystkim doświadczenia, odpowiedniego wykształcenia, znajomości języka obcego oraz dyspozycyjności. Dodatkowo, odnotowany został trend dotyczący zainteresowania pracownikami czasowymi. Pracodawcy częściej korzystają z pozaetatowych form zatrudnienia, chcąc w ten sposób zapewnić sobie elastyczność w zarządzaniu kosztami zatrudnienia.

Bardzo popularne hasło wyszukiwania w sieci „w jakiej branży znajdziesz zatrudnienie od ręki” jasno wskazuje, że Polacy chcą być na bieżąco z aktualnymi trendami, w związku z czym rozwijają się, robią kursy i podejmują działania związane ze wzrostem wykształcenia.

Okres lockdownów sprawił, że wiele przedsiębiorstw przeszło na zdalny tryb pracy, w związku z czym od pracowników często wymagane są umiejętności pracy z użyciem komputera, dobra organizacja pracy oraz systematyczność w podejmowaniu działań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here