Wiele młodych osób decyduje się na wyjazd na studia do innego miasta. To z kolei wymusza na nich usamodzielnienie się – w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od wysokości wsparcia finansowego ze strony rodziny. Budżet studenta jest więc zazwyczaj skromny i musi starczyć nie tylko na opłacenie akademiku lub pokoju, ale także na zakupy spożywcze, bilety na komunikację miejską czy materiały do nauki. Na czym można zatem oszczędzić, będąc na studiach?

Akademik lub pokój w mieszkaniu wieloosobowym zamiast kawalerki

Niemal każdy student marzy o mieszkaniu w kawalerce. Zazwyczaj jednak koszt ich wynajmu jest wysoki – zwłaszcza w dużych miastach. Z tego względu lepiej postawić na akademik lub pokój w mieszkaniu wieloosobowym. Oprócz tego – zwłaszcza w przypadku pokoju – warto wybrać mieszkanie, które nie znajduje się w samym centrum miasta lub bardzo blisko uczelni. Wynajem pokoju w atrakcyjnej lokalizacji kosztuje nawet kilkaset złotych więcej. Tymczasem większość studentów mieszkających w dużych miastach może bez problemu dojechać na uczelnię komunikacją zbiorową – także z dalszych osiedli.

Planowanie i monitorowanie wydatków może uratować domowy budżet

Studenci, którzy mają określony budżet, powinni rozpoczynać każdy miesiąc od sporządzenia prostego planu wydatków. Koniecznie należy w nim uwzględnić wszystkie stałe koszty, takie jak wynajem akademika/pokoju, bilet miesięczny na komunikację miejską, ewentualne abonamenty (np. za telefon), koszt rachunków (przynajmniej orientacyjny). Z pozostałych środków warto wydzielić sobie odrębny budżet na zakupy spożywcze i materiały naukowe oraz – koniecznie – mały budżet na nieprzewidziane wydatki. Wszystkie nadwyżki na koniec miesiąca można przelewać na osobne konto oszczędnościowe. Takie rozplanowanie budżetu na miesięczne wydatki powinno uchronić studenta przed wydaniem wszystkich środków jeszcze przed końcem miesiąca. A dodatkowo – bardziej motywuje do bieżącego monitorowania wydatków i tym samym – do określania, które z nich nie miały większego sensu.

Warto planować nie tylko budżet, ale też – zakupy spożywcze i posiłki

Wielu studentów narzeka, że zakupy spożywcze pochłaniają dużą część ich miesięcznego budżetu. Zazwyczaj jednak wynika to z faktu, że studenci często nie zwracają uwagi na promocje i nie starają się kupić potrzebnych produktów po jak najbardziej atrakcyjnej cenie. Dodatkowo nie planują też posiłków – i samych zakupów. W rezultacie często dochodzi do sytuacji, gdy część zakupionego jedzenia marnuje się. Z tego względu zdecydowanie warto zaplanować posiłki – o tym i o innych sposobach na oszczędzanie na studiach można przeczytać więcej w artykule na stronie Wyższej Szkoły Bankowej – https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jakie-studia-wybrac/tanie-studia-na-czym-i-jak-oszczedzac-na-studiach.

Warto też pamiętać, że początki bywają trudne – i podczas pierwszych miesięcy samodzielnego życia oszczędzanie może sprawiać wiele trudności. Nie zmienia to jednak faktu, że nauka oszczędzania jest po prostu konieczna – a umiejętność zarządzania własnym budżetem jest nieoceniona niezależnie od wieku.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here