Praca jest dla człowieka istotnym elementem życia. To w znakomitej większości przypadków główne źródło dochodu pozwalające na utrzymanie rodziny. W związku z powyższym często traktujemy ją jako nierozłączny element życia. Tak emocjonalne podejście powoduje zbyt duże przywiązanie i w rezultacie trudności w przypadku chęci odejścia.

Psychiczny dyskomfort, uczucie niepewności i strach często są przyczyną stresu i nerwic. Wypalenie zawodowe, czy brak perspektyw rozwoju w firmie powoduje, że często myślimy o zmianie życia zawodowego. Pojawia się wtedy pytanie, jak odejść z pracy. Pytanie z pozoru niewinne, jednak posiadające głębszy, ukryty sens.

Weźmy przykład osoby, którą nazwiemy Michał. Michał niezmiennie od 20 lat pracuje w jednej firmie z branży finansowej. Nie narzeka na zarobki, ponieważ zajmuje stanowisko kierownicze. Każdego dnia, gdy przychodzi do pracy czuje wypalenie zawodowe. Uważa, że osiągnął z firmą wszystko, co mógł. Jego dalszy awans nie jest już możliwy ze względu na zajmowane obecnie stanowisko. Perspektywy rozwoju również są znikome. Michał coraz częściej myśli, jak odejść z pracy. Niemniej jednak, w jego przypadku źle podjęta decyzja mogłaby skutkować na dalsze życie. Odejście z pracy na takim stanowisku, to jak sprzedanie za grosze kury znoszącej złote jaja.

Michał pewnego dnia, po dłuższych przemyśleniach, postanawia jednak podjąć decyzję o odejściu. Nie zastanawiając się długo wypowiada umowę o pracę. W trakcie tej impulsywnej decyzji nawet nie zastanawia się, jak odejść z pracy. Po prostu to robi.
Przykład Michała nie może być jednak uogólnieniem dla wszystkich. Każdy ma inną osobowość, inne postrzeganie świata, inne cechy charakteru. Nie dla każdego odejście z pracy może być podjętą impulsywnie z dnia na dzień. Do głowy przychodzi jeszcze sytuacja rodzinna, nierzadko zobowiązania. To wszystko w połączeniu tworzy mieszankę wybuchową.

jak odejść z pracy

Niemniej jednak odejście z pracy nie musi być niemożliwe i trudne do wykonania. Przecież na odejściu z pracy życie się nie kończy. Jest wiele alternatyw, miejsc pracy, możliwości rozwoju. Pytanie jak odejść z pracy na pewno jest na miejscu, jednakże to nie ono powinno być główną determinantą. Zdecydowanie lepszym tematem rozważań powinno być to, co zrobić po odejściu z pracy. Czy ma się jakąś alternatywę, co tak na prawdę chciałoby się robić, co jest powodem chęci odejścia z pracy.

Czynników może być wiele i tak na prawdę każdy prowadzi do różnych wniosków

Opisywany tutaj Michał nie widział perspektyw rozwoju, był też po części wypalony zawodowo. W jego przypadku zmiana pracy pozwoliłaby mu odżyć zawodowo. Michał nie zastanawiał się, jak odejść z pracy, prędzej zastanawiał się, czy dobrze robi.

Przykład takiej osoby pokazuje tylko, że samo pytanie jak odejść z pracy niekoniecznie jest najważniejsze. Odejść można w dwojaki sposób – pozostawiając po sobie złe lub dobre wrażenie. Zdecydowanie lepiej jest nie palić za sobą mostów – w końcu nigdy nie wiadomo, czy nie trafimy na byłego współpracownika w innym miejscu pracy. Być może ktoś z byłych kolegów, czy koleżanek z pracy poleci nas znajomym i w ten sposób znajdziemy inne miejsce.

wypowiedzenie umowy

Wracając jednak do indywidualności wynikającej m.in. z cech charakteru można stwierdzić, że jednych pytanie o tym jak odejść z pracy nurtuje bardziej, innych mniej. Osoby zależne w życiu od wielu osób prawdopodobnie będą miały większe opory przed tym, aby asertywnie zrezygnować z obecnego miejsca pracy. To czyni ich poniekąd lojalnymi pracownikami, jednak niekoniecznie efektywnymi. Wypalony pracownik nie będzie pracował efektywnie, a jego strach i obawa przed odejściem będzie dodatkowo potęgowała strach.

Pytanie jak odejść z pracy będzie taką osobę prześladowało po nocach w związku z czym będzie dodatkowo niewyspana. Wyraźnie widać tutaj, że zaprzątanie sobie głowy pytaniem jak odejść z pracy nie ma większego sensu. Jeżeli czujesz wypalenie zawodowe, wiesz, że miejsce pracy w którym obecnie pracujesz nie jest dla Ciebie, staraj się nie zwlekać z decyzją. Każdy dzień może powodować dodatkowy dyskomfort psychiczny prowadzący w przyszłości do problemów zdrowotnych.

Odejście z pracy nie jest końcem świata

Z pewnością w dzisiejszych czasach znajdziesz wiele możliwości rozwoju, miejsc pracy, które pomogą Ci w odzyskaniu dawnej radości zawodowej, która jednocześnie przyczyni się do wzrostu i większej satysfakcji z życia prywatnego. Niech pytanie jak odejść z pracy nie prześladuje Cię każdego dnia. Najpierw należy zastanowić się nad alternatywami, a następnie odejść z pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here