Amerykańska Agencja ds. Kontroli Żywności i Leków (FDA) wymaga od wszystkich zakładów spożywczych wdrożenia planu bezpieczeństwa żywności HARPC. Dotyczy to zarówno firm działających na ternie USA, jak i tych, które sprzedają tam swoje towary. Zmusza to do opracowania i zastosowania wytycznych, które są nadzorowane w przedsiębiorstwach przez specjalistę ds. prewencyjnych środków nadzoru – PCQI. Pomyślne ukończenie szkolenia PCQI jest jednym ze sposobów uzyskania oficjalnego certyfikatu uznanego przez FDA.
Jak trudno jest komuś z małym doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa żywności uzyskać certyfikat PCQI?
Chociaż wymagania FDA są skomplikowane i rozbudowane, to nie zakładają one żadnych ograniczeń co do tego, kto może zostać PCQI. Każdy może wziąć udział w uznanym kursie szkoleniowym w zakresie kontroli prewencyjnych, który jest kwalifikowany, by spełnić wymagania szkoleniowe dla PCQI.
Ważne! Zgodnie z wytycznymi FSMA materiały na szkoleniu są dostępne po angielsku, więc to niewystarczająca znajomość języka może być jedyną przeszkodą.
Mimo braku warunków wstępnych, kandydatom przydadzą się chociaż ogólne informacje dotyczące bezpieczeństwa żywności. Równie pomocne mogą okazać się odbyte bliźniacze lub bardzo podobne kursy, gdyż osoba z taką wiedzą będzie mogła od razu dostosować ją do wymagań FDA.
Bezpieczeństwo żywności jest coraz restrykcyjnej respektowane. Osoby, które są zainteresowane kursem PCQI i chcą rozpocząć swoją działalność w tej branży, więcej informacji na temat szkolenia znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/h21-fspca-prewencyjne-srodki-nadzoru-w-bezpieczenstwie-zywnosci/.
Obowiązki PCQI
Zgodnie z zasadami prewencyjnych środków nadzoru w bezpieczeństwie żywności do obowiązków osoby wykwalifikowanej w zakresie kontroli zapobiegawczych należy sprawdzanie lub wykonanie:
- planu bezpieczeństwa żywności,
- walidacja kontroli zapobiegawczych,
- przegląd zapisów,
- ciągłe analizowanie i poprawianie planu bezpieczeństwa żywności.