Każdy pracownik podejmujący zatrudnienie musi wiedzieć, że może zwolnić się z pracy w trakcie trwania umowy. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej, gdy pracownik znajduje lepszą ofertę pracy, postanawia wyjechać do innego miasta lub za granicę w celach zarobkowych, lub chce założyć własną działalność gospodarczą. Często pracownicy bowiem boją się tego, żeby samemu zakończyć stosunek pracy. Nic dziwnego.

Pracodawcy mogą niestety chcieć się mścić na pracowniku, który postanowił odejść z firmy

Inną sytuacją są przypadki, gdy pracownik nie jest dobrze traktowany w obecnym miejscu pracy i nie ma siły dłużej do tego miejsca przychodzić. Wtedy pracownik chce jak najszybciej odejść i nie patrzy nawet na obowiązujące przepisy prawa, co może negatywnie się na nim odbić. Dlatego warto więc poznać wszystkie sposoby na to, jak zwolnić się z pracy zgodnie z prawem, aby móc świadczyć pracę u takiego pracodawcy, u którego będziemy czuć się dużo lepiej niż u poprzedniego.

Kodeks pracy dopuszcza pracownikowi możliwości zakończenia stosunku pracy na mocy wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jak zwolnić się z pracy, gdy decydujemy się na taki sposób zakończenia stosunku pracy? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jaki rodzaj umowy o pracę nas obowiązuje i jak długo pracujemy u danego pracodawcy.

Jeśli mamy umowę na okres próbny, wtedy możemy szybciej uwolnić się z danego stosunku pracy, zwłaszcza jeśli umowa ta została zawarta na bardzo krótki okres i nie jest to standardowy okres 3-miesięcznego okresu próbnego. Z kolei, jeśli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub nieokreślony – wszystko zależy od stażu pracy w danym zakładzie pracy. Może się bowiem okazać, że nasz okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące.

jak zwolnić się z pracy

Wtedy musimy przygotować się na to, że w swojej „starej” firmie będziemy jeszcze jakiś czas, zanim przejdziemy do nowego pracodawcy, wyjedziemy lub zaczniemy pracować w swojej własnej firmie. Gdy mamy wątpliwości co do okresu wypowiedzenia, warto dopytać kadrową jak zwolnić się z pracy zgodnie z prawem. Wtedy ona pomoże nam w obliczeniach i będziemy mogli spać spokojnie.

Jeżeli jednak nie chcemy czekać i nie mamy zamiaru siedzieć w starej pracy tak długo, jak okres wypowiedzenia nam nakazuje, to czy jest jakaś inna możliwość jak zwolnić się z pracy? Oczywiście. Kodeks pracy pozwala pracownikowi i pracodawcy na zakończenie stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Taka możliwość jest bardzo wygodna i pożądana, zwłaszcza gdy czeka na nas już jakaś inna opcja – często lepiej płatna, w lepszej lokalizacji i z bardziej atrakcyjnymi benefitami.

Przeszkodą w tego typu rozwiązaniu umowy o pracę może być to, że pracodawca może nie zgodzić się na propozycję pracownika i nie chcieć mu ułatwić startu w nowym miejscu. Zwłaszcza gdy pracownik jest bardzo cenny i firma nie będzie chciała go się szybko pozbyć. Jednak, jak widać, warto próbować.

Często argumenty pracownika i szczera rozmowa z pracodawcą mogą zdziałać cuda. Pracownik będzie mógł wcześniej odejść z pracy, nie paląc za sobą mostów. Tak więc jest widać, istnieje inna, znacznie szybsza możliwość na to, jak zwolnić się z pracy, która wymaga jedynie dobrych negocjacji i przekonującej siły argumentów ze strony pracownika.

Ostatnim sposobem mówiącym o tym, jak zwolnić się z pracy, jest rozwiązanie umowy przez pracownika bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Są to już przypadki, w których pracownik na skutek jego złego traktowania przez pracodawcę, nie ma dalszego zamiaru pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą oraz nie będzie kończył stosunku pracy za wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub za porozumieniem stron.

w pracy

Złożenie oświadczenia przez pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy na postawie art. 55 §1 [1] kodeksu pracy będzie miało ten skutek, że umowa o pracę zostanie rozwiązana natychmiast, o ile oczywiście zostały spełnione określone wymogi wskazane w ustawie. Złożenie tego typu pisma ma miejsce wówczas, gdy ze strony pracodawcy nastąpiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika.

Pracownik ma obowiązek złożenia oświadczenia pisemnie, podając przyczynę i w terminie – przed upływem 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości uzasadniającej rozwiązanie umowy właśnie w ten sposób. Podsumowując, tego typu sposób na to, jak zwolnić się z pracy musi być dokonany zgodnie z przepisami ustawy i tylko wtedy, gdy zajdzie określone wydarzenie, które uprawni pracownika do odejścia z pracy w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here