Każdy adwokat musi przejść bardzo długą i żmudną drogę, zanim będzie pracował w swoim wymarzonym zawodzie. Początkiem długiej kariery i szkolenia się jest ukończenie studiów prawniczych. Następnie należy odbyć specjalną aplikację. Cały ten proces zajmuje kilka lat. Studia prawnicze trwają 5 lat, zaś aplikacja 3 lata i 6 miesięcy.
Trudne początki adwokata
Dostanie się na aplikację nie jest łatwe, ponieważ trzeba zdać odpowiedni egzaminy, a także znaleźć swojego patrona. W wielu przypadkach mówi się, że bez znajomości znalezienie patrona jest wręcz niemożliwe, jednak nie należy sugerować się tego typu opiniami. Zdecydowanie ważniejszą informacją jest to, że sama aplikacja nie jest płatna. Każdy aplikant otrzymuje nieco ponad 5000 zł za każdy rok aplikacji adwokackiej, a ponadto każdy rok aplikacji kończy się też zdaniem specjalnego kolokwium rocznego, zaś po trzech latach i sześciu miesiącach podchodzi się do specjalnego egzaminu zawodowego, który to składa się z pięciu części.
Obszerny egzamin zawodowy
Egzamin zawodowy jest kolejnym, niezwykle trudnym egzaminem, jaki należy zdać. Test egzaminacyjny składa się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru, a w trakcie jego trwania rozwiązuje się zadania z zakresu prawa karnego, prawa cywilnego, prawa administracyjnego, a także prawa gospodarczego. To wszystko pokazuje, jak obszerny i ciężki jest to egzamin, ponieważ w trakcie jego trwania aplikanci muszą umieć przygotować akt oskarżenia lub apelację, przygotowywać różnego typu pozwy lub wnioski, a także skargi lub opinie prawne. Co ważne muszą także przygotowywać odpowiednie umowy lub pozwy. To wszystko pokazuje, że zadanie tego egzaminu wymaga ogromnego poświęcenia i wytężonej nauki, a przy tym też bardzo dobrej pamięci.
Nie każdy może zostać adwokatem
Adwokat jest zawodem, który wymaga ogromnego zaangażowania, a także specjalnych predyspozycji, by móc się spełniać zawodowo. Po pierwsze trzeba zdawać sobie sprawę z wielu lat nauki, co wiele osób przeraża już na samym starcie. Zawód ten wiąże się ze zdawaniem kilkukrotnie ogromnych egzaminów, dlatego też na te studia powinny wybierać się osoby, które mają świetną pamięć, a także są zdolni do zapamiętywania niezliczone stron aktów prawnych, które później wykorzystywane są w pracy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant